Primary tabs

Veteran Policy

By Feoles, 9 January, 2025
Переглянути на сайті
Content
Body

Досвід упровадження ветеранської політики 

у ВНУ імені Лесі Українки від 2014 р.

Волинський національний університет імені Лесі Українки має тривалий досвід, спрямований на реінтеграцію ветеранів ще починаючи від 2014 р., коли Університет став учасником міжнародного проєкту «Професійна перепідготовка та соціальна адаптація військовослужбовців та членів їхніх сімей в Україні» («Україна – Норвегія»), започаткованого Міністерством оборони Королівства Норвегії. Загалом протягом реалізації проєкту в Україні понад 11 тис. колишніх військовослужбовців отримали змогу перекваліфікуватися та отримати новий фах, із них 76 % працевлаштувалися або відкрили власну справу. 

На Волині проєкт «Україна – Норвегія» був реалізований Волинським національним університетом імені Лесі Українки у співпраці з ГО «Центр громадської освіти» за підтримки Волинської облдержадміністрації та представництва Міністерства у справах ветеранів. Упродовж вересня 2014 – грудня 2016 рр. Університет забезпечив перепідготовку 5 груп військовослужбовців, звільнених у запас, учасників АТО та членів їх сімей. 130 учасників бойових дій, які поверталися до мирного життя, та членів їх родин отримали кваліфіковану професійну перепідготовку для успішного працевлаштування чи започаткування власної справи. Навчання відбувалося в межах кількох програм: «Менеджмент підприємницької діяльності», «Менеджмент організацій» та «Енергоефективна економіка». Проєкт засвідчив свою ефективність та продемонстрував хороші показники.

У квітні 2020 р. було підписано новий договір з Міжнародним фондом соціальної адаптації, що дало змогу пролонгувати проєкт «Перепідготовка та соціальна адаптація військовослужбовців, ветеранів та членів їхніх сімей в Україні». Інтеграція моделі проєкту «Україна – Норвегія» відбувалася за напрямом «Інформаційні технології в малому бізнесі». Проєкт реалізовувався у двох містах Волинської області: у Луцьку, де слухачами були 26 осіб та Володимирі – 28 осіб. Стартувавши у березні 2021 р., проєкт фінансувався за гібридною системою: за рахунок державних коштів Мінветеранів – держпрограма КПКВК 1501040 та Міжнародним фондом соціальної адаптації. Професійна підготовка здійснювалася за спеціальністю «Кібербезпека».

Станом на 1 квітня 2021 р. у Волинській області в органах соціального захисту населення перебувало 12269 учасників антитерористичної операції, які було встановлено статус учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. У цей період було укладено угоди на здійснення професійної підготовки та соціальної адаптації 28 особам на загальну суму 180Б7 тис. грн, з яких 136 тис. грн отримав Університет, успішно реалізувавши програму та вручивши свідоцтва про професійну перепідготовку за спеціальністю «Кібербезпека» 16 учасникам АТО.

Це підштовхнуло до реалізації ще однієї ініціативи. На базі Волинського національного університету імені Лесі Українки у межах грантового проєкту було відкрито простір партнерської програми «Плюс Плюс++», діяльність якого була спрямована на підтримку захисників, захисниць та членів їх сімей, військовослужбовців, ветеранів, ветеранок і родин загиблих. Простір охопив і внутрішньо переміщених осіб. Основними напрямами роботи ветеранського простору стала психологічна підтримка військовослужбовців, ветеранів, ветеранок і дружин і дітей загиблих, сімейний ретрит офіційно демобілізованих військовослужбовців та членів їх родин, мікронавчання та інформування про різноманітні стипендіальні та соціальні ініціативи, спрямовані на підтримку ветеранів.

         Досвід, спрямований на реінтеграцію ветеранів та членів їхніх родин, підтверджує, що за умови фінансування університет має потенціал залишатись ефективними майданчиками впровадження ветеранської політики на базі ВНУ імені Лесі Українки.

Основні напрями реалізації ветеранської політики 

у ВНУ імені Лесі Українки

Волинський національний університет імені Лесі Українки є потужним освітнім центром, який має тривалий досвід надання якісних освітніх послуг. У загальному рейтингу Університет Лесі Українки посів 15–17 позицію. У «ТОП–200 Україна 2024» – 19 місце, а також – на 8 місці серед «Найкращих закладів вищої освіти регіонів України». Високі рейтингові показники зумовлені зокрема і швидким реагуванням на актуальні потреби спільноти. 

Тривалий досвід, класичний профіль університету, кваліфікований викладацький та науковий склад університету, розуміння потреби залученості у проблеми волинського регіону та загалом України створює сприятливе середовище для ефективної реінтеграції ветеранів та членів їхніх родин.

Відповідно основні складові реалізації ветеранської політики у ВНУ імені Лесі Українки охоплюють:

  • Навчання, перепідготовка та мікронавчання ветеранів

Сьогодні ВНУ імені Лесі Українки надає вищу освіту за різними освітніми програмами. В університеті навчаються майже 12 тисяч студентів, з них 16 – учасники бойових дій, 376 – діти учасників бойових дій, 40 – діти загиблих учасників бойових дій, 112 – із тимчасово окупованих територій та територій, де ведуться активні бойові дії. Наразі здобувачі освіти мають можливість навчатися за 79 бакалаврськими програмами та 64 – магістерськими.

Позитивними напрацюваннями у контексті перепідготовки та мікронавчання ветеранів та членів їхніх родин є участь Університету в реалізації проєкту «Перепідготовка та соціальна адаптація військовослужбовців та членів їх сімей в Україні» (Проєкт Україна – Норвегія). Протягом тривалості проєкту у ВНУ імені Лесі Українки майже 300 осіб пройшло навчання, в результаті чого працевлаштувались чи відкрили власну справу. В університеті створено належні умови для реалізації тренінгів, арт-терапії, майстер-класів тощо. 

         Окрім того, у співпраці із Волинським інститутом післядипломної педагогічної освіти Волинський національний університет імені Лесі Українки організував серію фахових тренінгів-семінарів для військових психологів. В результаті у рамках підвищення кваліфікації сертифікати отримали 2 групи військових психологів 100 ОМБР.

  • Підготовка фахівців для надання послуг ветеранам

Як реакція на запит суспільства у 2024 р. було відкрито освітню програму 227.02 Ерготерапія. З 1995 р. університет має досвід підготовки фізичних терапевтів та реабілітологів у рамках програми 227 Терапія та реабілітація. Окрім того, проводить освітню діяльність галузі знань 22 Охорона здоров’я за спеціальностями 222 Медицина, 226 Фармація, промислова фармація. Ліцензувано 221 Стоматологія. 

У 1989 р. було здійснено перший набір спеціалістів із вищою освітою для перепідготовки за фахом «Практична психологія». З 1992 р. навчання проходило на педагогічному факультеті за спеціальністю «Практична психологія в закладах освіти», а в 1993 р. – у межах Інституту соціальних наук за спеціальністю «Практична психологія», а з 1999 р. – і за спеціальністю «Психологія». У серпні 2001 р. створено психологічний факультет, з серпня 2021 р. – факультет психології. Сьогодні університет готує фахівців за спеціальностями: 053 Психологія: ОПП Психологія та ОПП Практична психологія. За системою мікронавчання проводиться підвищення кваліфікації фахівців «Корекційна освіта», «Психологія», «Соціальна робота» за програмою «Арттерапія як метод психологічної допомоги»; реалізовуються сертифіковані курси Центру сімейної психології «Щаслива сім’я»; сертифіковані курси «Клієнт-центрована психотерапія у роботі з дітьми та дорослими».

На факультеті психології ВНУ імені Лесі Українки активно працює науково-методичний центр «Ментальне здоров’я» та Психологічний консультативний центр.

На факультеті фізичної культури, спорту та здоровя здійснюється підготовка фахівців за спеціальностями 017 Фізична культура і спорт та 014 Середня освіта (Фізична культура). За період функціонування факультету як окремого структурного підрозділу підготовлено понад 10 000 фахівців галузі. Серед випускників: 2 – заслужені діячі науки і техніки України, 28 – заслужені тренери України, 17 – заслужені працівники фізичної культури і спорту України, 28 – учасники Олімпійських та Паралімпійських ігор, 6 – заслужені майстри спорту СРСР та України, 28 – майстри спорту України. міжнародного класу, 372 – майстри спорту України, понад 5 000 учасників чемпіонатів України, Європи, світу, близько 1400 переможців та призерів Всесвітніх університетів, Кубків України, Європи та світу.

Тривалий досвід підготовки фахівців, кваліфікований викладацький склад створюють умови для ефективного навчання ветеранів та членів їхніх родин.

  • Інформування про стипендіальні та соціальні ініціативи, спрямовані на підтримку ветеранів та членів їхніх родин

Для учасників бойових дій та їхніх дітей на законодавчому рівні прописані пільги щодо здобуття освіти. Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» держава забезпечує учасникам бойових дій цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти в державних та комунальних закладах освіти встановлені такі можливості здобуття освіти: 

  • повна або часткова оплата навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;

  • соціальні стипендії;

  • безоплатне забезпечення підручниками;

  • безоплатний доступу до мережі інтертет, систем баз даних у закладах освіти;

  • безоплатне проживання в гуртожитку.

Можливості під час вступу:

  • для здобуття ступеня бакалавра за результатами співбесіди замість НМТ;

  • для здобуття ступеня магістра та доктора філософії за результатами співбесіди замість ЄВІ та/або фахового іспиту замість ЄФВВ.

Спеціальними умовами участі в конкурсному відборі для здобуття вищої освіти є зарахування за результатами позитивної оцінки індивідуальної усної співбесіди або творчого конкурсу, квотою-1, квотою-2 на місця державного або регіонального замовлення; переведення на вакантні місця державного або регіонального замовлення, якщо вони зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту або фіксовану конкурсну пропозицію.

  • Адаптивний спорт

У ВНУ імені Лесі Українки закладено умови для впровадження нового перспективного напряму – адаптивного спорту. Реалізація програми передбачена на базі факультеті фізичної культури, спорту та здоров’я під керівництвом Анни Галицької. Факультет має потужний професорсько-викладацький та тренерський склад, тривалий досвід взаємодії зі Спеціальною олімпіадою та розвитку інклюзивного спорту у співпраці з громадськими організаціями.

  • Створення нових робочих місць

Важливим є залучення ветеранів до проведення на базі університетів базової військової підготовки. 

  • Вшанування памʼяті воїнів

Спільно з МАН реалізовано проєкт «Небесний легіон Волині», в результаті якого студенти ВНУ імені Лесі Українки розробили сайт, на якій завантажили дані та спогади про загиблих у війні з росією волинян, аби увіковічнити їхній подвиг. Унікальністю цього проєкту є те, що дослідницько-пошукову роботу здійснювати учні шкіл Волині. 

У головному корпусі ВНУ імені Лесі Українки встановлено меморіальні дошки вшанування пам’яті загиблих студентів та працівників університету.

  • Залучення воїнів і ветеранів для зустрічей зі студентами

 з метою національно-патріотичного виховання. З нагоди 1 жовтня – дня вшанування захисників і захисниць відзняли 7 відеороликів-вітань, де наші студенти, викладачі, працівники, які є учасниками бойових дій переказували вітання побратимам і спільноті університету.

         Ефективний досвід впровадження ветеранської політики у ВНУ імені Лесі Українки створюють умови для отримання нової спеціальності відповідно до потреб ринку праці, перепідготовки та мікронавчання ветеранів та членів їхніх родин; підтримку фізичного та ментального здоров’я, що сприятиме адаптації до цивільного життя, інтеграції у суспільство, родину, громаду, трудові колективи та водночас дозволить підтримати осіб з інвалідністю внаслідок війни, захисників/захисниць України.

Image removed.Image removed.Image removed.Image removed.Image removed.Image removed.Image removed.Image removed.Image removed.Image removed.
Title
Пільги, гарантовані державою для учасників бойових дій
Subsection
Body

Для учасників бойових дій та їхніх дітей на законодавчому рівні прописані пільги щодо освіти. Можливості, які мають військові для здобуття освіти. Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» держава забезпечує учасникам бойових дій цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти в державних та комунальних закладах освіти. Що це може бути:

  • повна або часткова оплата навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;

  • соціальні стипендії;

  • безоплатне забезпечення підручниками;

  • безоплатний доступу до мережі «Інтернет», систем баз даних у закладах освіти;

  • безоплатне проживання в гуртожитку.

Можливості при вступі:

  • для здобуття ступеня бакалавра за результатами співбесіди замість НМТ;

  • для здобуття ступеня магістра та доктора філософії за результатами співбесіди замість ЄВІ та/або фахового іспиту замість ЄФВВ.

Спеціальними умовами участі в конкурсному відборі для здобуття вищої освіти є зарахування за результатами позитивної оцінки індивідуальної усної співбесіди або творчого конкурсу, квотою-1, квотою-2 на місця державного або регіонального замовлення; переведення на вакантні місця державного або регіонального замовлення, якщо вони зараховані на навчання за іншими джерелами фінансування на відкриту або фіксовану конкурсну пропозицію.

 

Body