Primary tabs

Доброчесність як невідʼємний складник ефективної державної служби

By Moshan, 2 December, 2024
Переглянути на сайті

27 листопада 2024 р. відбулася лекція для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти ОП «Кібербезпека та захист інформації» і «Середня освіта (Інформатика)» про доброчесність як невідʼємний складник ефективної державної служби зі співробітниками Територіального управління БЕБ у Волинській області Наталією Кавалеровою і Романом Коваленком.

Відкрила захід гарант ОП «Кібербезпека та захист інформації», професор Наталія Чернящук: «Чим саме займається цей орган, у який спосіб, чим він кардинально відрізняється від існуючих контрольних структур сьогодні дізнаємося від наших спікерів». Доброчесність – один із основних принципів державної служби, ключовий складник її проходження. Визначається як спрямованість дій державного службовця на захист публічних інтересів і відмова державного службовця від превалювання приватного інтересу під час здійснення наданих йому повноважень (стаття 4 Закону України «Про державну службу»).

Це поняття охоплює кілька ключових аспектів: 
1. Прозорість і підзвітність – діяти відкрито та прозоро. Це допомагає забезпечити довіру громадськості й уникнути корупції.
2. Справедливість і неупередженість – усі рішення та дії повинні бути обґрунтованими, справедливими і неупередженими, відповідати чинному законодавству України, що забезпечує правову визначеність і передбачуваність, та бути однаковими для всіх суб’єктів, із якими служба взаємодіє. Це включає відсутність конфлікту інтересів і рівне ставлення до всіх учасників.
3. Етичність і професіоналізм – діяти згідно з етичними стандартами, включаючи чесність, повагу до прав і свобод громадян, а також захист інтересів споживачів.
4. Спрямованість дій на захист публічних інтересів, забезпечення пріоритету загального блага громадян над особистими, приватними або корпоративними інтересами.
5. Нерозголошення та невикористання інформації, що стала відома у зв’язку з виконанням державним службовцем своїх обов’язків, зокрема після припинення державної служби, крім випадків, установлених законом.
6. Антикорупційні заходи. Важливий елемент доброчесності – протидія корупції та корупційним проявам серед співробітників та у своїй діяльності. Це включає не лише внутрішні механізми контролю, але й активну співпрацю з правоохоронними органами для виявлення та запобігання корупційним проявам. БЕБ у своїй роботі керується Порядком здійснення перевірок на доброчесність та моніторингу способу життя працівників Бюро економічної безпеки України, затвердженим наказом БЕБ від 19 листопада 2021 року № 19 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 січня 2022 року за № 94/37430.

Доброчесність держслужбовців – це не лише етичний стандарт, а й інструмент запобігання корупції. У контексті боротьби з корупцією доброчесність – це необхідний морально-етичний складник діяльності державного службовця, який визначає межу і спосіб його поведінки, що ґрунтується на принципах доброго відношення до громадян і чесності у способі власного життя, виконанні своїх обов’язків та розпорядженні державними ресурсами.

На сьогодні застосовують такі механізми:
– подача декларацій із зазначенням майна, доходів, витрат і зобов’язань фінансового характеру;
– заборона отримувати подарунки від своїх підлеглих;
– обмеження щодо суміщення та сумісництва;
– публічні службовці мають знати, що таке конфлікт інтересів, як запобігти його виникненню або врегулювати.

Правила доброчесності державних службовців закріплені й серед основних положень Закону України «Про запобігання корупції», яким:

– на законодавчому рівні закріплено чіткі правила запобігання та врегулювання і реального, і потенційного конфлікту інтересів (обов’язок інформувати керівника про конфлікт інтересів, заборона ухвалювати рішення чи вчиняти дії в умовах конфлікту інтересів тощо);

– встановлено правила фінансового контролю за майновим станом державних службовців (подання декларації в електронній формі, перевірка декларацій, обов’язок службовців інформувати про відкриття валютних рахунків за кордоном і значні зміни в майновому стані тощо);

– окремий розділ закону визначає основні правила етичної поведінки службовців (державні службовці повинні дотримуватись вимог Конституції та законів України, поважати права людини, дотримуватись принципу політичної неупередженості, бути об’єктивними);

– визначено обмеження щодо поєднання основної діяльності з іншою оплачуваною діяльністю, спільної роботи близьких осіб, роботи в приватному секторі після припинення служби, одержання подарунків (наприклад, заборонено одержувати подарунки, які надано з мотивів перебування особи на державній службі або подарунки від підлеглих службовців).


Дотримання принципів доброчесності – ключовий чинник для довіри громадськості, а також забезпечення ефективного виконання функцій і дотримання чинних норм законодавства.
 
 

Наталія ЧЕРНЯЩУК,
кафедра компʼютерних наук та кібербезпеки

Image
Чернящук