Primary tabs

«Ми були б мудрішими, якби від нас не ховали тексти Олени Пчілки»: науковці Університету представили у Луцьку 12-томник її творів

By Rozhii.Olena, 9 June, 2025
Переглянути на сайті

6 червня 2025 року в Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків відбулася знакова подія – презентація Зібрання творів Олени Пчілки у 12 томах. 

Про тонкощі підготовки, виклики, особисті переживання та цінні інсайти, а найголовніше – про феномен і масштаб особистості Олени Пчілки розповіли проректор з навчальної роботи та рекрутації, кандидат філологічних наук, професор Юрій Громик, доктор філологічних наук, професор Сергій Романов і професорка кафедри теорії літератури та зарубіжної літератури Марія Моклиця, які увійшли до складу редакційної колегії. Модерувала дійство журналістка та грантрайтерка «Район.ін.юа» Ольга Булковська

Також на події були присутні проректорка Наталія Благовірна, помічниця ректора Тетяна Роспопа, декан факультету філології та журналістики Лілія Лавринович, викладачі кафедри української літератури, директор видавництва «Бук Друк» Олексій Євенок

«Ми зібралися, щоб вшанували велику українку – Олену Пчілку, яка зробила вагомий внесок у заснування та становлення української журналістики. Через російську імперію колись, а тепер – російську федерацію, ми дуже часто не знаємо, звідки починаємося, які наші основи. Сьогодні дуже гарна нагода поспілкуватися про це з науковцями ВНУ імені Лесі Українки, які доклали колосальних зусиль для створення повного зібрання творів Олени Пчілки», – сказала керівниця Національної мережі гіперлокальних медіа «Район.ін.юа» Наталія Пахайчук.

Ольга Булковська зауважила: письменниця, перекладачка, публіцистка, меценатка, фольклористка, науковиця й етнографка – Олена Пчілка реалізувалася у багатьох іпостасях, однак упродовж тривалого часу ми сприймали її здебільшого лише як матір Лесі Українки або, в кращому разі, як авторку дитячої літератури. Тож мета зустрічі, з-поміж іншого, – відкрити для себе справжню Олену Пчілку як самобутню, багатогранну постать, що стояла на перехресті української культури, науки й національної ідентичності. 

«Підготовка цього видання – це неоціненний досвід. Нам було дуже прикро, що ми не знаємо Олени Пчілки, не до кінця усвідомлюємо велич цієї особистості. Ми взяли на себе такий виклик – підготовку повного зібрання її творів. Чому виклик? Бо ми не до кінця усвідомлювали, з чим зіткнемося. Ми не знали точного уявлення про обсяг текстів. Уже потім виявилося, що цих текстів вистачить на 12 томів. Ми – нація мудрих і сильних, але були б значно мудрішими та сильнішими, якби майже сто років від нас не ховали тексти Олени Пчілки», – виступив Юрій Громик. 

«Публіцистика Олени Пчілки мене дивувала постійно і по-різному. Під час роботи мені здавалося, що я була занурена в епоху, прожила десять років її життя. Коли побачила той період очима Олени Пчілки, зрозуміла, що це погляд дуже чесний, відвертий, безкомпромісний, але завдяки цьому я побачила справжню історію. Вона писала неймовірно гострі та критичні статті, такі, на які не зважувався ніхто», – поділилася Марія Моклиця. 

Сергій Романов закцентував на ролі Олени Пчілки як видавчині, яка не лише творила, а й спрямовувала свої видавничі проєкти на підтримку національної культури. Її діяльність у цій сфері стала вагомим внеском у боротьбу за культурну самобутність і розвиток українського суспільства. «Олена Пчілка виявилася письменницею з величезним доробком, де багато всього цікавезного, чого не бачив український читач. Одна з емоцій під час роботи – це був жаль, навіть якийсь розпач. Бо як ми, маючи “повні шухляди” того, що ми називаємо найвищим національним культурним надбанням, не знали про це?», – поділився думками Сергій Романов. 

Від імені в. о. ректора Анатолія Цьося Наталія Благовірна висловила подяку виданню «Район.ін.юа», зокрема за сприяння у практичній підготовці майбутніх журналістів, та вручила пам’ятну подяку.

«Співпраця Університету та “Району” надійна, ефективна і триває вже багато років. За цей час ми реалізували чимало проєктів, і я вдячна кожному, хто долучився і долучається до цього процесу», – сказала вона. 

Після офіційної частини учасники заходу отримали можливість поспілкуватися зі спікерами, обговорити почуте.

Зокрема, на запитання про те, чи планують науковці-філологи Університету після підготовки 14-томного зібрання творів Лесі Українки та 12-томника праць Олени Пчілки продовжувати свою роботу в цьому напрямі, Юрій Громик відповів коротко, але гостроцікаво: «Далі – буде». 

Відділ інформаційної політики

Image
Презентація Зібрання творів Олени Пчілки у 12 томах