Primary tabs

Соціальне самопочуття лучан та проблеми міста: в університеті презентували результати дослідження

By redactor, 3 October, 2018
Переглянути на сайті

2 жовтня у СНУ імені Лесі Українки відбувся круглий стіл «Місто Луцьк. Вивчаємо. Аналізуємо. Розвиваємо», під час якого доцент кафедри соціології та соціальної роботи, кандидат соціологічних наук Світлана Сальнікова презентувала результати міського моніторингового дослідження, організованого факультетом психології та соціології СНУ імені Лесі Українки та Волинським обласним відділенням Соціологічної асоціації України з нагоди Дня соціолога.

Насамперед проректор із наукової роботи та інновацій СНУ Андрій Бояр привітав усіх із Днем соціолога, який відзначали напередодні, та мовив: «Ми щиро радіємо, що в університеті є кафедра соціології, де працюють фахівці своєї справи. Наші соціологи виконують титанічну працю. Ми зі свого боку також намагаємося налагоджувати співпрацю з місцевою владою, бізнесом. Маємо кілька проектів, які спільно реалізуємо. Надіюся, що ця співпраця розвиватиметься й у майбутньому та сприятиме гарним результатам». Побажав продуктивної дискусії та плідного діалогу.



Як зазначила Світлана Сальнікова, основна мета соціологів – зробити наше місто кращим. Тому щорічно, вже протягом десяти років, проводиться міський моніторинг. «Ми працюємо над вивченням соціального самопочуття лучан. І нам, соціологам, важливо знати, що наша праця потрібна», – мовила науковець.

Згідно досліджень ще у 2009 році містяни скаржилися на проблеми з відпустками, організацією робочого часу, низьку заробітну плату, їх турбували питання охорони здоров’я та звичайні життєві проблеми. На сьогодні лучани декларують утому від подвійних стандартів. Люди втомилися від подвійних стандартів моралі, у них немає довіри до політиків. Вони хочуть єдиних норм, єдиних політичних ідеалів, не мати подвійне навантаження на своє психічне здоров’я та фінансовий стан. Лучани не хочуть мати підробіток, тому що це теж подвійне навантаження. Будучи задоволеними місцем роботи, вони прагнуть якісних змін у самій роботі, тобто їх цікавлять можливості професійного зростання. Нині працівники говорять не про підвищення заробітної плати, а про відповідну оцінку роботи та задоволення соціальних потреб. За результатами досліджень, мешканцям обласного центру достатньо родинного тепла, затишку та кохання. Проте їх непокоять проблеми у сфері соціально-політичних відносин: наявність соціальної несправедливості, відсутність стабільності в країні, невпевненість у власній безпеці тощо.

Найкраще в Луцьку почувається молодь. Найгірше – люди віком від 20 до 30 років, тобто ті, хто тільки закінчив університет і починає свій професійний шлях та люди пенсійного віку. Психологічно комфортніше почувають себе люди з вищою освітою. 

14,5 % опитаних вважають, що місто без перспектив і можливостей для самореалізації. Про неможливість реалізуватися засвідчують лучани у віці від 22 до 41 року  – люди, які здатні будувати кар’єру та мають вищу освіту. 23 % лучан мають визначені міграційні настрої, а 23,4 % готові емігрувати за потреби. Міграційні наміри характерні особам працездатного віку (до 41 року), при цьому когорта «32-41» є найбільш визначеною щодо міграції, зокрема з вищою освітою та достатнім фінансовим станом. Основні фактори міграційних намірів: низька з/п, або низький рівень життя; відсутність роботи в місті / її наявність в іншому; низькі шанси професійної самореалізації; відсутність житла; відсутність змін / інновацій, здобуття освіти.

Основними проблемами міста Світлана Сальнікова назвала відтік молоді (30,8%), відсутність належної інфраструктури для велосипедистів і пішоходів (25,5%), сміття на вулицях (23%), низьку активність громади (21,9%), віддаленість міста (17,4%), а також нестачу доступного житла (56,6%), закладів охорони здоров’я (23,3%), молодіжних клубів (14,0%) тощо. Однак більше половини лучан не бачать проблеми в територіальній обмеженості міста.

До дискусії та обговорення результатів моніторингового дослідження долучилися перший заступник Луцького міського голови Григорій Недопад, представник Асоціації регіонального розвитку Петро Гоцалюк, керівник Волинської обласної громадської організації «ОМЕП» Інесса Філіппова, завідувачі кафедр ‒ соціології та соціальної роботи Юлія Ємельянова, загальної і соціальної психології та соціології Ольга Лазорко, науковці, студенти, представники громадських організацій, лучани.



Підсумовуючи роботу за круглим столом Світлана Сальнікова зауважила, що місія влади – зробити місто комфортним для лучан будь-якої вікової групи та туристично привабливим для гостей обласного центру.

Відділ зв’язків із громадськістю

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело

Image
Type