З 14 по 18 квітня 2025 року у Волинському національному університеті імені Лесі Українки проходив Тиждень академічної доброчесності.
Упродовж Тижня відбулась серія цікавих та інформативних заходів для здобувачів та науково-педагогічних працівників. Учасники мали змогу поглибити свої знання щодо важливості дотримання доброчесної поведінки для отримання якісної освіти; обговорити питання важливості академічної доброчесності для досягнення справжніх успіхів та чому завжди актуальним є дотримання принципів чесності та справедливості.
Упродовж Тижня академічна спільнота долучилася до низки цікавих і корисних заходів: тематичних бесід та ігор, дискусій, відкритих лекцій, круглих столів, воркшопів, вікторин, конкурсів, квестів та хакатону, які висвітлювали аспекти академічної доброчесності. Викладачі навчальних дисциплін та куратори академічних груп обговорили зі своїми студентами різні аспекти, пов’язані з академічною доброчесністю в освітньому та наукововму середовищі.
Тиждень академічної доброчесності стартував заходом «Академічний хакатон: наука без меж». Здобувачі освіти географічного факультету та факультету міжнародних відносин детально аналізували тематику, формували концепції проєктів та пропрацьовували їх логіку, отримуючи професійний зворотний зв’язок від менторів — молодих науковців Лесиного університету.
У перший день Тижня академічної доброчесності відбувся воркшоп доцента Дмитра Авраменка на тему «Дизайн без плагіату: як натхнення не перетворити на крадіжку», під час якого здобувачі освіти проаналізували та продемонстрували найвідоміші випадки порушення принципів академічної доброчесності та неповаги до авторського права у сфері дизайну.

Одним із захоплюючих заходів програми Тижня стала «Дилема-гра» онлайн: досвід Університету Еразма Роттердамського, ініційована професором кафедри прикладної лінгвістики Сергієм Засєкіним. Пізнавальна та водночас практична гра об’єднала студентів різних факультетів університету, які отримали можливість стати не лише частиною відкритої, безпечної наукової і дослідницької культури, але й отримати навички ведення критичного діалогу.

Так, здобувачам була запропонована дилема із чотирма можливими варіантами дій для спільного обговорення та прийняття рішення, а згодом учасники долучидися до групової роботи над дилемами з питань дослідницької доброчесності через мобільний застосунок Dilemma Game.
Упродовж усього тижня викладачі університету та запрошені гості проводили низку заходів, які популяризують академічну доброчесність та знайомлять учасників освітнього процесу з її основними принципами. Так, упродовж Тижня академічної доброчесності викладачами університету, науковцями та запрошеними гостями було проведено низку інтерактивних лекцій, квізів та дискусій на теми: «Академічна доброчесність у контексті підготовки здобувачів початкової освіти» (проф. Раїса Пріма, доц. Ірина Остапйовська, доц. Катерина Десятник), «Академічна доброчесність» (проф. Наталія Коструба), «Формування культури академічної доброчесності у ВНУ імені Лесі Українки: виклики цифрової епохи та шляхи їх подолання» (доц. Леся Качковська), «Академічна доброчесність в освітньому процесі» (доц. Михайло Пасічник), «Роль академічної доброчесності у формуванні професійної етики хореографа» (д-р філософії Микола Цапяк); круглих столів: «Академічна доброчесність у наукових дослідженнях» (доц. Сергій Бондарук), «Академічна доброчесність – запорука якісної освіти» (доц. Оксана Федуник-Яремчук) та «Академічна доброчесність в епоху штучного інтелекту» (доц. Оксана Галян); вебінарів: «Патенти: види, правила оформлення, складання та подання заявок» (доц. Оксана Юрченко); воркшопів: «Що таке плагіат і як його уникати?» (проф. Галина Мирончук), «Академічна доброчесність в наукових дослідженнях здобувачів освіти» (доц. Наталія Матвійчук), «Що ти знаєш про академічну доброчесність?» (доц. Оксана Усова) та багатьох інших не менш цікавих та пізнавальних заходів.
Д-р Костянтин Мазур з Університету імені Адама Міцкевича (Познань) захопив увагу академічної спільноти онлайн-лекцію «Академічна доброчесність у Польщі: теорія і практика», яка об’єднала більше 200 учасників – здобувачів освіти, аспірантів, молодих вчених, наукових та науково-педагогічних працівників, а також представників адмінперсоналу. Спікер висвітлив проблему академічної доброчесності та академічного етосу крізь призму понять правди, академічної свободи та автономії, навів яскраві приклади з реального життя УАМ та інших університетів Польщі і України, що викликало жваву дискусію та обмін думками між учасниками. Обговорення конкретних практичних кейсів розширили знання здобувачів освіти про відмінності у впровадженні політики академічної доброчесності у закладах вищої освіти Польщі і України. Насамкінець учасники отримали цінні поради від лектора щодо самовдосконалення і саморозвитку в контексті доброчесного ставлення до життя.
У межах Тижня академічної доброчесності, Наукове товариство аспірантів і студентів ВНУ імені Лесі Українки ініціювало проведення щорічнго квесту «Academic Integrity Quest», учасниками якого стали 16 команд першокурсників, які представляли усі факультети та інститути Лесиного університету. Змагаючись за призові місця, команди в дружній та доброзичливій атмосфері вирішували різноманітні інтелектуальні завдання на тематику академічної доброчесності.


Також представники університетської спільноти мали можливість долучитися до не менш цікавого інформаційного заходу з елементами воркшопу «Академічна доброчесність: стандарти бібліографічного оформлення», організованого Ларисою Бондар – завідувачем інформаційно-бібліографічного відділу бібліотеки ВНУ імені Лесі Українки, у якому особливу увагу спікер приділила важливості дотримання вимог до якісного оформлення наукових публікацій на засадах академічної доброчесності.
Таким чином, Тиждень академічної доброчесності став не лише корисним, а й захопливим досвідом для усіх учасників освітнього процесу. Проведені заходи сприяли підвищенню рівня обізнаності щодо етичних принципів та зміцненню культури академічної доброчесності в університеті. Участь у різноманітних заходах допомогла здобувачам освіти не лише розкрити свої творчі й наукові здібності, а й краще усвідомити важливість дотримання академічних принципів у дослідницькому пошуку та в навчанні.