Із початку листопада 2020 р. до середини січня 2021 р. на факультеті психології та соціології Волинського національного університету імені Лесі Українки вдруге проведено онлайн-опитування, спрямоване на вивчення думок студентів, випускників факультету, їхніх батьків і роботодавців щодо організації навчального процесу, оцінки якості навчання та викладання. Опитування суцільне. Відповіді учасників проаналізовано, узагальнено та згруповано в сім блоків:
Блоки 1–5. Думки та погляди студентів факультету психології та соціології щодо навчання. Оцінка організації практики, індивідуальної та самостійної роботи. Сприйняття студентами позицій потенційних випускників факультету на ринку праці.
Блок 6. Оцінка батьками організації навчального процесу, рівня кваліфікації професорсько-викладацького складу та якості знань студентів. Їхнє сприйняття позицій потенційних випускників факультету на ринку праці
Блок 7. Оцінка чинними та потенційними роботодавцями якості знань і рівня кваліфікації випускників факультету психології та соціології. Сприйняття позицій потенційних випускників факультету на ринку праці.
Результати опитування засвідчили, що велика частина студентів факультету задоволені якістю навчання, рівнем професійної підготовки викладачів й організацією навчального процесу. Найбільше імпонують цим респондентам цікаві та змістовні навчальні дисципліни, досвідчені та комунікабельні викладачі, атмосфера дружнього студентського колективу, перспективи самореалізації та працевлаштування тощо. На їхню думку, фах психолога, соціолога допоможе працевлаштуватися і в державні структури, і в приватні підприємства, або ж розпочати власну справу.
Водночас третина студентів мають пропозиції та зауваження до організації навчального процесу, як-от: здебільшого теоретичний матеріал; відсутність можливостей для стажувань й освітньої мобільності, зокрема навчання за кордоном.
Більшість батьків позитивно оцінюють факт навчання своєї дитини на факультеті психології та соціології. Визначальні чинники якості навчання та підготовки студентів, на їхню думку, – високий освітньо-кваліфікаційний рівень професорсько-викладацького складу та бажання молоді навчатись і засвоювати нові знання, здобувати професійні компетентності. Понад 85 % батьків не мають зауважень щодо організації навчального процесу, однак були пропозиції щодо зменшення надмірного перевантаження студентів і більшої збалансованості навчання; оновлення навчального матеріалу відповідно до вимог часу; розширення можливостей для освітньої мобільності студентів.
75 % чинних і потенційних роботодавців взяли б до себе на підприємство (організацію) випускника факультету психології та соціології, оскільки «випускники або студенти факультету вже працюють і я задоволений(а) рівнем їхньої кваліфікації». Переваги професійної підготовки студентів, на думку роботодавців: «комунікабельність» (75 %), «хороший рівень теоретичної підготовки», «ерудованість», «уміння добре ладнати з людьми», «стресостійкість», «амбіційність і прагнення досягати професійних вершин», «зорієнтованість на результат» (25 %).
75 % працедавців і батьків наголошують на тому, що навчання на факультеті психології та соціології, окрім зорієнтованості на здобуття теоретичних знань і професійних компетентностей, спрямоване на формування так званих soft skills.
Ольга КУЗЬМУК,
кандидат соціологічних наук,
доцент кафедри загальної і соціальної психології та соціології;
Тамара ДУЧИМІНСЬКА,
кандидат психологічних наук,
доцент, декан факультету психології та соціології