25–26 березня на факультеті філології та журналістики ВНУ імені Лесі Українки відбувся Всеукраїнський науково-практичний семінар «Пріоритетні напрями сучасної лінгводидактики (до 90-ї річниці з дня народження Лариси Павлівни Рожило)».
Зі вступним словом виступив Юрій Громик, кандидат філологічних наук, професор, проректор з виховної роботи та рекрутації Волинського національного університету імені Лесі Українки. Він зазначив, що Лариса Павлівна завжди приємно дивувала високим мудрим спокоєм, природною й ненав’язливою академічністю, інтелігентністю та щирою залюбленістю в слово. Майбутнім учителям-словесникам вона щедро дарувала цікаві ідеї, знахідки для уроків, бо дуже хотіла, щоб навчання мови було пов’язане з позитивними емоціями, світлими враженнями.
Теплими спогадами про Ларису Павлівну поділилися Віктор Яручик, завідувач кафедри української літератури; Світлана Сухарєва, завідувач кафедри полоністики та перекладу; Світлана Богдан, завідувач кафедри історії та культури української мови; викладачі факультету філології та журналістики, педагоги та студенти КЗВО «Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж». Кожен із присутніх висловив слова подяки за ті теоретичні знання, інструментарій методичних прийомів викладання української мови, за уроки людяності, які щедро дарувала своїм студентам Лариса Павлівна.
Чимало учасників долучилися до семінару дистанційно. Про співпрацю з Ларисою Павлівною під час укладання навчального посібника «Методика викладання української мови в середній школі» розповіла доктор педагогічних наук, професор Херсонського державного університету Марія Пентилюк.
Ірина Гнатюк, кандидат філологічних наук, доцент, старший науковий співробітник відділу слов’янських мов Інституту мовознавства імені О. О. Потебні НАН України, зазначила, що навчатися в педагога такого рівня було честю для студентів Лариси Павлівни. Вона постає в пам’яті як людина неординарна, світла, що могла б стати окрасою найпрестижнішого закладу вищої освіти України.
Високо оцінили лінгводидактичний доробок Лариси Рожило відомі науковці Іван Хом’як, доктор педагогічних наук, професор кафедри української мови і літератури Національного університету «Острозька академія», академік АН ВШ України; Станіслав Караман, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри української мови Київського університету імені Бориса Грінченка.
До 90-річчя від дня народження Лариси Рожило викладачі факультету підготували кілька видань. Зокрема, доценти кафедри української мови Лариса Деркач і Руслана Зінчук презентували книгу «Талант, непідвладний часові. Вибрані праці Лариси Рожило», до якої увійшли статті, присвячені методиці викладання української мови та лінгвістичному аналізу художнього твору, розділи навчального посібника «Методика викладання української мови в середній школі», епістолярій Лариси Павлівни та фотоматеріали. Викладачі висловили слова подяки одному з укладачів цього видання, авторці передмови Ірині Гнатюк, кандидатові філологічних наук, старшому науковому співробітникові відділу слов’янських мов Інституту мовознавства імені О. О. Потебні НАН України, яка поділилася з майбутніми читачами книги не тільки спогадами про Ларису Павлівну, а й дозволила долучитися до її епістолярію, що став органічним доповненням того світлого образу її величності Вчителя, про який згадували всі присутні на заході.
Викладач української мови та літератури Володимир-Волинського педагогічного фахового коледжу імені А. Ю. Кримського Галина Шостак наголосила на актуальності тих лінгводидактичних ідей, які висловила у своїх працях Лариса Павлівна, і подякувала укладачам за видання, яке, на думку Галини Степанівни, має бути настільною книгою сучасного вчителя української мови.
Світлана Богдан, завідувач кафедри історії та культури української мови ВНУ імені Лесі Українки, презентувала бібліографічний покажчик праць Л. П. Рожило, укладений викладачами кафедри.
Історії, якими ділилися присутні, особливі, наповнені теплими споминами. Хтось навчався у Лариси Павлівни, комусь пощастило працювати разом із нею, а хтось просто захоплюється цією жінкою, яка стояла біля витоків української лінгводидактики.
Особливі слова подяки присутні висловили організаторам науково-практичного семінару – Ларисі Деркач, Руслані Зінчук, Юлії Васейко, Світлані Богдан, адже проведення таких заходів – це вияв пошани до неординарної особистості, якою була Лариса Павлівна Рожило, до того наукового доробку, який вона по собі залишила. Надзвичайно важливо продовжувати хорошу традицію вшанування викладачів, імена яких роблять упізнаваним наш Університет у широких наукових колах України.
Юлія КРАВЧУК,
студентка факультету філології та журналістики;
Лариса ДЕРКАЧ і Руслана ЗІНЧУК,
доценти кафедри української мови
Фото Юлії КРАВЧУК