Primary tabs

На факультеті філології та журналістики – нові стипендіати

By Feoles, 20 May, 2021
Переглянути на сайті

   Із приємністю повідомляємо, що студентки нашого факультету отримали стипендії Вічного фонду Степана та Євгенії Радіонів із Мельбурна (Австралія).

  Степан Радіон народився 1912 р. в с. Сильне на Ківерцівщині. 1944 р. емігрував до Австралії. Журналіст і письменник, науковець і бібліограф, літописець австралійської україністики, за наукову та літературну працю удостоєний звання почесного доктора Аризонського університету (США), став дійсним членом інституту дослідів Волині у Вінніпезі (Канада), а 1994 р. – почесним професором Волинського державного університету імені Лесі Українки. Після смерті батька його син – Юрій Радіон – заснував благодійний фонд і щороку відсоток від заощаджень зобов’язався переказувати обдарованим студентам із Луцька.

  Оголошення про конкурс 24 лютого 2021 р. було розміщено в соціальній мережі «Фейсбук» у спільноті факультету філології та журналістики та на інформаційних стендах факультету. В оголошенні було сформульовано вимоги до потенційних стипендіатів: «Стипендії отримають молоді люди, які мають особливі успіхи у вивченні, дослідженні, популяризації української мови та літератури, інших слов’янських мов». Для участі в конкурсі стипендіати повинні були особисто подати в деканат такі документи: 1) резюме, в якому конкретними фактами відображено наукову, громадську, мистецьку діяльність тощо; 2) розгорнуту характеристику-рекомендацію від наукового керівника або будь-якого іншого викладача; 3) список опублікованих наукових статей відповідно до бібліографічних вимог; 4) копії всіх наукових публікацій (копіювати також титульну сторінку наукового видання); 5) копію залікової книжки за весь термін навчання; 6) копії грамот, подяк, сертифікатів й ін.

  Від 26 лютого до 12 березня 2021 р. потенційні стипендіати мали змогу подати пакети своїх документів, зголосившись у такий спосіб до участі в конкурсі на здобуття іменних стипендій.

  Документи подали студенти, які успішно навчаються, мають наукові публікації з проблем українського, слов’янського чи порівняльного мовознавства або літературознавства, українського книговидання, беруть участь і перемагають у фахових філологічних та творчих і мистецьких конкурсах, є громадськими активістами, які популяризують українську книжку, українську мову та літературу, інші словʼянські мови, світову літературу.

  Документи конкурсантів 12 березня 2021 р. розглядала конкурсна комісія у складі декана Лілії Лавринович, заступника декана з навчально-методичної роботи Руслани Зінчук, заступника декана з наукової та виховної роботи і міжнародної співпраці Наталії Шульської.

  Конкурсна комісія ухвалила рішення рекомендувати призначити іменні стипендії Надії Ковальчук (Укр-51М), Юлії Ройко (Журн-54М), Аліні Приходько (Укр-31), Маргариті Борейко (Укр-32О) та Марії Юноші (Журн-37).

  Цими днями дівчата отримали стипендію!

  Подаємо докладну інформацію про кожну стипендіатку.

  Ковальчук Надія Валентинівна (Укр-51М) навчається на І курсі магістратури відділення української філології факультету філології та журналістики і здобуває фах викладача української мови і літератури та зарубіжної літератури. Відповідальна, сумлінна студентка. Високі оцінки на заліково-екзаменаційних сесіях засвідчують належний рівень її філологічної підготовки. Упродовж років навчання в Університеті поглиблює свої знання шляхом самоосвіти і наукового пошуку. Надія Ковальчук належить до активних студентів, які виявляють високий рівень фахової підготовки, здібності до наукового пошуку, мають особливі успіхи у навчанні, громадській роботі, мистецькій діяльності.

  Окрім успішного навчання, Надія Ковальчук виявила неабиякі здібності до наукового пошуку та працездатність. Упродовж 2019–2020 рр. взяла участь у роботі наукових конференцій міжнародного і всеукраїнського рівнів:

  1. Наукова конференція «Фестиваль науки в СНУ ім. Лесі Українки» (теми доповідей: «Типологія характерів у творчості В. Підмогильного» і «Психологічний етюд М. Коцюбинського Цвіт яблуні. Позиція митця і батька») (2019).
  2. XIII Міжнародна науково-практична конференція студентів і аспірантів «Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень» (тема доповіді «Жіноча доля в творчості Ольги Кобилянської (за творами Людина, Царівна, Некультурна)») (2019).
  3. XIV Міжнародна науково-практична конференція аспірантів і студентів «Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень» (тема доповіді «Орфографічні помилки в журналістських текстах (на матеріалі інтернет-видання ВолиньPost)») (2020).
  4. IV Міжнародна науково-практична конференція молодих учених, студентів та аспірантів «Актуальні проблеми розвитку природничих та гуманітарних наук» (тема доповіді «Біографічний метод дослідження творчості Ольги Кобилянської») (2020).

  Надія Ковальчук виявила схильність до наукової роботи. Вона авторка чотирьох наукових публікацій:

  1. Ковальчук Н. Жіноча доля в творчості Ольги Кобилянської (за творами «Людина», «Царівна», «Некультурна»). Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень : матеріали ХІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (14–15 травня 2019 року). Луцьк, 2019. С. 543–545.
  2. Ковальчук Н. Синтаксичні помилки в журналістських текстах (на матеріалі інтернет-видання «ВолиньPost»). Науковий збірник «Scripta manent». Луцьк, 2020. Вип. 7. С. 13–14.
  3. Ковальчук Н. Орфографічні помилки в журналістських текстах (на матеріалі інтернет-видання «ВолиньPost»). Молода наука Волині: пріоритети та перспективи досліджень : матеріали ХІV Міжнар. наук.-практ. конф. (12–13 травня 2020 року). Луцьк, 2020. С. 156–158.
  4. Ковальчук Н. Біографічний метод дослідження творчості Ольги Кобилянської. Актуальні проблеми розвитку природничих та гуманітарних наук : зб. матеріалів IV Міжнар. наук.-практ. конф. (15 грудня 2020 року). Луцьк, 2020. С. 409–411.

  Студентку цікавить проблема вивчення постаті Ольги Кобилянської в художньо-біографічному аспекті. Саме цій темі вона присвятила свою майбутню магістерську роботу. Надія – член проблемної групи «Проблеми синтезу мистецтв в українській літературі» (керівник – кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури Олена Маланій), цікавиться проблемами інтермедіальності у творчості О. Кобилянської.

  Ерудована, організована, відповідальна, цілеспрямована та творча особистість. Надія Ковальчук має активну життєву позицію, бере безпосередню участь у всіх наукових, творчих, мистецьких заходах факультету філології та журналістики і Волинського національного університету імені Лесі Українки, неодноразово була учасницею студентських акцій.

  Коло зацікавлень Надії Ковальчук досить широке: проза, поезія, музика, історія, іноземні мови. Студентка має потяг до сценічного мистецтва, намагається його реалізувати у театрально-мистецьких і літературних постановках. Брала участь у щорічному культурно-мистецькому заході «Андріївські вечорниці», композиціях, присвячених творчості Тараса Шевченка («Жінки в життєвій драмі Кобзаря»), у заходах до дня народження Лесі Українки й Олени Пчілки. Також долучалася до мультимедійного проєкту кафедри української літератури («Слухаємо українську (літературу) / українське (СЛОВО): аудіо- та відеочитка творів української літератури, листів, спогадів, щоденників українських письменників») – начитала поезію Ліни Костенко та Лесі Українки, готує аудіозапис новел Ольги Кобилянської.

  Надія Ковальчук має хист до художнього письма. Неодноразово була учасницею літературних вечорів, де зачитувала свої прозові тексти, брала участь у літературних конкурсах (Всеукраїнський літературний конкурс «Антисоціальна мережа» (2019), Всеукраїнський конкурс малої прози «Open world» (2020)).

  Ройко Юлія Андріївна (Журн-54М) навчається на факультеті філології та журналістики Волинського національного університету імені Лесі Українки (напрям підготовки «Журналістика і соціальні комунікації»). Упродовж усього періоду навчання демонструвала здібності до наукових пошуків, наполегливість у навчанні. Має стабільно високий рівень знань. Зарекомендувала себе як активна, старанна та здібна студентка. Має неабиякі успіхи в навчанні. Зокрема, закінчила бакалаврат із дипломом із відзнакою. Нині має найкращий середній бал на спеціальності за підсумками зимової сесії.

  Юлія належить до тих студентів-журналістів, які в науковій сфері особливо ретельну увагу приділяють аналізу національних культурних кодів у їх реалізації у сучасних українських ЗМІ. Брала участь у семінарі «Практика фактчек в Україні – можливості і перспективи» (2017 р.), V науковому інтернет-симпозіумі «Мультикультурна комунікація постмодерної доби: обличчя і маски» (2018 р.), культуромовному вишколі «Застосовуємо ІКТ і смакуємо кавою, або Корисне та приємне» (2019 р.), Всеукраїнській науково-практичній онлайн-конференції «Інтернет-журналістика та новітні технології в сучасних медіа» (2020 р.), а також проявила себе у дистанційній Всеукраїнській студентській науково-практичній конференції «Сучасний медіапростір: історія, проблеми, перспективи» (2020 р.). Студентка – активна учасниця заходів культурно-мистецького характеру, які відбувалися на факультеті філології та журналістики, як-от: «Поезія як комунікація: бої без правил» (2016 р.), «Журналісти проти редакторів» (2018 р.). Була активною слухачкою «Медіадіалогу 2020: для плюралізму та демократії», а також низки семінарів і тренінгів, здійснених у межах проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», що виконувала Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольств США та Великої Британії та сприяння МОН України й Академії української преси (2020 р.).

   Свої наукові розвідки Юлія Ройко втілила у таких публікаціях:

  1. Ройко Ю. Сайт Видавництва Старого Лева як засіб видавничої комунікації. Мультикультурна комунікація постмодерної доби: обличчя і маски : науковий інтернет-симпозіум (19 травня 2018 р.). Луцьк : Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, 2018. URL: https://docs.google.com/document/d/e/2PACX1vTu3_Jyd_5iIZuanYeaIF0Qn5LXuQGb9JAWyuaO-A4HJj_XvJG2TomKPA5wKXdxd2EcnooQ-J-8tw4V/pub
  2. Ройко Ю. Інтерактивні інструменти регіональних мережевих ЗМІ на прикладі видання «ВолиньPost». Scripta Manent. 2019. C. 58–60.
  3. Ройко Ю. Особливості архітектоніки сайтів онлайнових ЗМІ на прикладі видання «Волинь24». Scripta Manent. 2019. C. 60–62.
  4. Ройко Ю. Диджиталізація як платформа для реалізації гіпертекстуальності, інтерактивності та мультимедійності. Сучасний медіапростір: історія, проблеми, перспективи : матеріали Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції (м. Херсон, 19 червня 2020 р.). Херсон, 2020. С. 91–94.
  5. Ройко Ю. Диджиталізація як платформа для реалізації інтерактивності (на прикладі видання «Волинь24»). Інтернет-журналістика та новітні технології в сучасних медіа : матеріали Всеукраїнської студентської науково-практичної онлайн-конференції (м. Київ, 1 квітня 2020 р.). Київ, 2020. С. 47–51.

  Її дослідницький доробок виконано на високому рівні, висновки й узагальнення логічно сформульовані та достатньо аргументовані. Сфера подальших наукових зацікавлень студентки – онлайнова комунікація, редакторсько-видавнича підготовка різних типів українських видань.

 Свої журналістські навички Юлія апробує на студентському інформаційному сайті «Нівроку». Активно співпрацює з редакцією Всеукраїнського дитячого інформаційно-розважального журналу «Бедрик»: бере участь у плануванні та розробці номерів, опановує ази верстки, редагує тексти, систематично подає до друку цікаві та змістовні публікації – тим самим сприяє поліпшенню українського видавничого контенту для наймолодших

  За період навчання продемонструвала здатність до співпраці, відповідальне ставлення до навчання, дисциплінованість, наполегливість. Студентка велику увагу приділяє самоосвіті, вивчає іноземні мови, цікавиться літературою та фотосправою, виявляє неабиякі творчі здібності, зокрема готує персональну фотовиставку. У сферу її зацікавлень також входить вебаналітика. Одногрупники цінують Юлію Ройко за готовність допомогти, позитивні особистісні якості, відмінні організаторські здібності, активну громадянську позицію.

  Студентка виразно виділяється серед своїх колег умінням знаходити нестандартні та креативні рішення складних проблем, широким колом наукових і творчих зацікавлень, ініціативністю та постійним прагненням застосовувати в редакційній практиці здобуті в Університеті знання.

  Варто зазначити, що Юлія Ройко ставить перед собою подальші високі наукові та творчі цілі, як-от: комплексно дослідити функціонування неологізмів у сучасній соціально-комунікативній сфері; розробити проєкт навчально-розважального видання для дітей дошкільного віку (як додаток до журналу «Бедрик»); презентувати на факультеті філології та журналістики Волинського національного університету імені Лесі Українки персональну фотовиставку.

  Приходько Аліна Анатоліївна (Укр-31) – студентка ІІІ курсу факультету філології та журналістики спеціальності 035 «Філологія (Українська мова та література. Світова література)». До навчання ставиться сумлінно, завдяки чому за результатами заліково-екзаменаційних сесій отримувала високі бали з фахових й інших дисциплін. Демонструє стабільно високий рівень знань. Проявила свою відповідальність, старанність і дисциплінованість.

  Аліна – учасниця Міжнародної конференції «Фольклор – стратегічний ресурс нації» (18 квітня 2019 р.) й авторка однієї наукової публікації:

  Приходько А. «Добротворці» поліських весільних епіталам та їхні поетичні функції. Фольклор – стратегічний ресурс нації: Дванадцяті фольклористичні читання, присвячені професору Лідії Дунаєвській (програма, тези доповідей) (18 квітня 2019 р.). Київ, 2019. С. 101–103.

  2019 р. студентка здобула II місце в університетському етапі X Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Тараса Шевченка; диплом за зайняте ІІ місце в обласному етапі X Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Торік Авона стала переможцем фінального, всеукраїнського, етапу X Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка серед студентів закладів вищої освіти (диплом ІІІ ступеня).

  2020 р. зайняла ІІІ місце в онлайн-змаганні «Правописний квізленд професійної підготовки філолога» з нагоди Дня української писемності та мови та 80-річчя волинської філологічної школи.

 Аліна Приходько успішно завершила навчання за програмою літньої онлайн-школи майбутнього філолога «Академічне письмо та доброчесність: просто про складне» (1–10 серпня 2020 р.).

  Студентка бере участь у мистецькій діяльності факультету: торік зайняла ІІ місце у поетичному відеомарафоні «Безсмертний дотик до душі» з нагоди ювілею Ліни Костенко; брала участь у проєкті кафедри української літератури «Слухаємо українську (літературу) / українське (СЛОВО)» до 150-річчя від дня народження Лесі Українки; була учасницею літературного конкурсу «Молода Плеяда», присвяченому 150-річчю від дня народження Лесі Українки, за який нагороджена подякою.

  Борейко Маргарита Леонідівна (Укр-32О) здобуває кваліфікацію вчителя української та англійської мов, української та зарубіжної літератури. Щосеместру посідає найвищі позиції в рейтингу успішності студентів і має стипендії за особливі успіхи в навчанні. У сфері особливих зацікавлень Маргарити – календарна обрядовість волинян, літературний процес в Україні першої половини ХХ ст. тощо. 

  Щороку брала участь і перемагала на різних етапах Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика: 2018 р. – ІІ місце на І (університетському) етапі та ІІ місце на ІІ (обласному) етапі; 2019 р. – учасниця ІІІ (загальнодержавного) етапу.

  Щороку брала участь у загальноуніверситетських конкурсах читців поезії, здобуваючи призові місця: 2019 р. – І місце на конкурсі читців поезії Лесі Українки та ІІ місце на конкурсі читців поезії Тараса Шевченка; 2020 р. – ІІ місце на конкурсі читців поезії Тараса Шевченка «Насущні заповіти Кобзаря» та ІІІ місце в поетичному відеомарафоні «Безсмертний дотик до душі» до ювілею Ліни Костенко.

  У 2019 та 2020 рр. – волонтерка на Міжнародному літературному фестивалі «Фронтера». Належить до команди волонтерів факультету філології та журналістики (брала участь в організації різних соціальних акцій). Як волонтерка також була учасницею соціальних акцій Благодійного фонду «Дитяча місія. Україна». Член клубу «Некорумповане покоління».

  Ще в школі Маргарита була не тільки успішною ученицею (мала 8 похвальних листів за високі успіхи в навчанні, школу закінчила з відзнакою, отримала високі бали на ЗНО), але й активною слухачкою Малої академії наук України; успішно виконувала та захищала наукові роботи на обласному етапі конкурсу-захисту МАН (посіла ІІІ місце); як слухачка МАН досліджувала сленгізми в мовленні школярів і художніх текстах волинських письменників; двічі призерка ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури; двічі переможниця та призерка обласного етапу Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач»; призерка обласного етапу Всеукраїнського турніру юних журналістів; посідала ІІІ місце на обласному етапі Всеукраїнського турніру юних правознавців; щороку перемагала в конкурсах, предметних олімпіадах, турнірах на районному рівні; була волонтеркою, брала участь у соціальних заходах.  

  Чимало публікацій авторства Маргарити Борейко побачили світ на сторінках районної газети «Слава праці».

  Юноша Марія Петрівна (Журн-37) – оригінальна сучасна дослідниця, яка оптимально поєднує не лише теорію та практику, а й співмірні досягнення різних наук: філології, комунікативістики, журналістики, культурології, семіотики, етнографії тощо.

  У наукових дослідженнях студентка вивчає й апробує можливості вербальних трансформацій у вторинні знакові системи на прикладі портрету в різних виявах: фото, нарисових, малярських роботах тощо. Молода дослідниця переконана: ніщо так не привертає увагу до глобальних проблем, як обличчя людей, які стали їх жертвами. Із цією метою на основі англомовних праць і досвіду журналів «LIFE», «La Boussole», газети «День» написано наукову працю «Портрет у сфері сучасної журналістики...», 7 наукових публікацій і створено три творчі проєкти – журнали «Обличчя Соvіd-19», «EcOstriv», «War&death. What’sup, Ukraine?» Окрім того, студентка взяла участь у 5 міжнародних конференціях і проєкті «Медіадіалог 2020: для плюралізму та порозуміння».

  Дівчина однаково досконало володіє українською, англійською та російською мовами, а на початковому рівні – польською. Це дає їй змогу активно впроваджувати закордонний досвід у регіональних, локальних (видання «Діалог», сайт «Space») і молодіжних (сайт «Нівроку») мас-медіа.

  Марія – не лише журналістка, а й публіцистка, художниця, дизайнер, фотограф. Із її оригінальними творами можна ознайомитися на факультетському сайті «Hiвроку».

  Із роботою та науковою діяльністю дівчина поєднує відмінне навчання.

  Наукові публікації Марії Юноші:

  1. Історія фотопортрету. Актуальні проблеми розвитку природничих та гуманітарних наук : зб. матеріалів IV Міжнар. наук.-практ. конф. (15 грудня 2020 р.) / відп. ред. Зінченко М. О., Голуб Г. С. Луцьк, 2020. С. 430–432.
  2. Підготовка до створення фотопортрету. Актуальні питання розвитку сучасної науки та освіти (частина ІV) : матеріали ІШІ Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Львів, 16–17 січня 2021 р.). Львів : Львівський науковий форум, 2021. С.19–20.
  3. Створення творчого проєкту «Обличчя COVID-19». Актуальні питання розвитку сучасної науки та освіти (частина ІV) : матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Львів, 16–17 січня 2021 р.). Львів : Львівський науковий форум, 2021. С. 20–21.
  4. Знакова природа фотокомунікації. The 5th International scientific and practical conference – Priority directions of science and technology development (January 24–26, 2021). SPC–Sci-conf.com.ual, Kyiv, Ukraine. 2021. Р. 1112–1116.
  5. Фотопортрет як обличчя новини (на прикладі журналу «LIFE»). The 5th International scientific and practical conference -Priority directions of science and technology development (January 24–26, 2021). SPC–Sci-conf.com.ual, Kyiv, Ukraine. 2021. P. 1106–1112.
  6. Фотопортрет на сторінках газети «День». Інтеграція освіти, науки та бізнесу в сучасному середовищі: зимові диспути : тези доп. I Міжнар. наук.-практ. інтернет-конференції, 4–5 лютого 2021 р. Дніпро, Україна, 2021. Т. 2. С. 19–22.
  7. Жанрова специфіка фотопортрету. Інтеграція освіти, науки та бізнесу в сучасному середовищі: зимові диспути : тези доп. II Міжнар. наук.-практ. інтернет-конференції, 4–5 лютого 2021 р. Дніпро, Україна, 2021. Т. 2. С. 22–24.

  Стипендіати висловлюють вдячність Юрієві Радіону, розпорядникові Вічного фонду Степана та Євгенії Радіонів, за відзначення їхніх напрацювань.

 

Лілія ЛАВРИНОВИЧ,

декан факультету філології та журналістики

Image
На факультеті філології та журналістики – нові стипендіати