Як відомо, дуальна форма здобуття професійної освіти – це спосіб навчання, за яким теоретичний матеріал опановується в закладі з педагогом, а практичне навчання проходить на виробництві. На відміну від практичних занять, такий підхід дає не просто можливість закріплення теорії на практиці, а саме навчання в умовах виробництва. З огляду на те, що підготовка вчителів загальноосвітніх шкіл – процес, який вимагає багато зусиль і аж ніяк не може обмежитися теоретичним навчанням, різні форми практики для майбутнього педагога – чи не найважливіший спосіб здобути належні навички. Звичайно, педагогічна практика – одна з найважливіших складових навчального плану ОПП «Середня освіта. Українська мова та література. Світова література», проте цілком логічно, що є здобувачі освіти, які шукають свій шлях і зацікавлені вибудовувати власну освітню траєкторію з огляду на розуміння: чим більше здобутих практичних навичок, тим кращий остаточний результат.
Тому розробники освітньо-професійних програм підготовки майбутніх учителів-філологів та викладачі факультету філології та журналістики Волинського національного університету імені Лесі Українки акцентують увагу на моделі навчання, яка ґрунтується на індивідуалізації освіти. Цей підхід уможливлює формування в здобувачів вищої освіти компетентностей, необхідних для успішної професійної реалізації. Одним з аспектів виховання стійкого інтересу до педагогічної діяльності є використання в навчальному процесі на ОПП елементів дуальної освіти.
Упродовж другого півріччя 2020–2021 навчального року студентки 3 курсу, які навчаються на освітньо-професійній програмі «Середня освіта. Українська мова та література. Світова література» Маргарита Борейко та Наталія Хвіщук мали змогу поєднати теоретичне вивчення методики навчання української мови із практичними аспектами застосування сучасних дидактичних методів та прийомів у сучасній школі. Майбутні педагоги обрали програму практичного навчання на робочому місці з використанням елементів дуальної освіти, що допомогло ознайомитися зі специфікою організації навчального процесу та впевнитися у правильному виборі професії.
Маргарита Борейко та Наталія Хвіщук радо поділилися враженнями від нової форми вивчення дисципліни.
Упродовж шостого навчального семестру опанування методики навчання української мови я поєднувала з практичним навчанням на робочому місці. Це дало змогу опанувати теоретичний матеріал на заняттях кандидата педагогічних наук, доцента кафедри історії та культури української мови Ольги Анатоліївни Маленицької та практично засвоїти технології сучасної лінгводидактики в Комунальному закладі загальної середньої освіти «Радомишльський ліцей». Родзинкою стало навчання в місці моєї майбутньої професійної діяльності. Я змогла оцінити рівень власних знань, усвідомила, над чим потрібно попрацювати більше, щоб після завершення Університету бути висококваліфікованим фахівцем. За час перебування в ліцеї вдалося ознайомитися з організацією навчального процесу, частково вивчити специфіку заповнення документації, опанувати методику проведення уроків та застосувати її на практиці, отримати безцінний досвід професійної комунікації з досвідченими педагогами, поспілкуватись зі здобувачами освіти й сформувати уявлення про учнівський колектив. Практичні навички, які мені вдалося здобути, є неоціненними. Щиро дякую Університету й ліцею за таку прекрасну можливість. Я зрозуміла, що використання елементів дуального навчання є корисною та прогресивною формою надання якісної освіти.
Маргарита Борейко
У цьому навчальному семестрі я мала чудову можливість від Університету спробувати себе в кардинально новій ролі: учителя української мови 5-В класу Нововолинського ліцею № 1 (Директор – Мороз Сергій Володимирович).
Хочу зазначити, що, спостерігаючи за майстерністю викладання навчального матеріалу свого вчителя-наставника Пікарук Надії Миколаївни та відвідавши її уроки, я здобула чимало: удосконалила вміння комунікувати з учнями, навчилася правильно визначати мету й завдання уроку, складати план-конспект, набула практичних умінь і навичок планувати й конструювати уроки різних типів, розвинула здатність адаптуватися в новій ситуації та власну професійну майстерність.
Форми проведення уроків були досить цікавими, із використанням різноманітних сучасних прийомів та інтернет-ресурсів (останні особливо викликали неабиякий інтерес у школярів). Також мені випала нагода провести власний перший показовий урок, емоції від якого закарбуються в пам’яті назавжди.
Окрім вищезазначеного, навчання з елементами дуальної освіти дало мені змогу обміркувати, оцінити педагогічну діяльність і впевнитися, що я вибрала майбутню професію правильно.
Без сумніву, далеко не завжди робота в школі легка та яскрава, немає нічого ідеального, проте ми розвиваємося й удосконалюємося лише тоді, коли виходимо із зони комфорту та не боїмося рухатись уперед, попри перешкоди й проблеми.
На мою думку, ідея із запровадженням елементів дуальної освіти є дуже вдалою, адже це шанс спробувати свої сили й почерпнути чимало нової, корисної та цікавої інформації, яка, безумовно, допоможе в подальшому моєму майбутньому як молодого педагога.
Наталія Хвіщук
Лілія ЛАВРИНОВИЧ,
декан факультету філології та журналістики;
Лариса ДЕРКАЧ,
гарант освітньої програми
014 Середня освіта (Українська мова і література)