Міни та вибухонебезпечні предмети забрали й скалічили безліч людських життів. В умовах війни такі загрози лише зростає. Натрапити на небезпечну «іграшку» можна практично скрізь: у лісі, в старому окопі, на свіжозораному полі, на власному городі й навіть на вулицях міст.
Із огляду на події в Україні й аби убезпечити своє життя у понеділок, 17 жовтня, другокурсники-журналісти відвідали навчально-наукову криміналістичну лабораторію на юридичному факультеті Волинського національного університету імені Лесі Українки. Мета дійства – розповісти про правила дій, якщо натрапив на вибухонебезпечні предмети.
У лабораторії криміналістики студенти мали змогу ознайомитися із вибухонебезпечними предметами: мінами, гранатами, саморобними вибухівками тощо. Докладно про все розповів заступник декана юридичного факультету, кандидат юридичних наук, доцент Андрій Гусак.
Зокрема, пан Андрій розказав про сигнальну ракету та систему її роботи. Це піротехнічний засіб сигнального зорового зв’язку для передачі коротких команд, оповіщення, позначення та взаємного впізнавання своїх військ.
Ще один піротехнічний виріб – метелик. Він нагадує петарду з крильцями. Як наголосив Андрій Петрович, сам засіб загрози життю не несе, але може залишити калікою назавжди.
Кожна вибухівка має свій термін дії. В умовах війни ворог невпинно проводить бомбування, вдається до ракетних й інших типів обстрілу, через що можна натрапити на боєприпаси, що не здетонували.
Роблячи відступ від основної теми, Андрій Гусак коротко розповів про правила поводження при ДТП; як студенти юридичного факультету виконують лабораторні роботи, зокрема огляд місця дорожньо-транспортної пригоди, дактилоскопію (зняття відбитків пальців), підробку документів і грошей.
Підсумовуючи, пан Андрій наголосив на основних правилах безпеки, якщо натрапили на підозрілі предмети:
– у жодному разі не торкатися знахідок і не дозволяти робити це іншим;
– не переміщувати вибухонебезпечні предмети;
– обов’язково повідомити про знахідку підрозділи ДСНС або поліції;
– у жодному разі не проникати на території з вказівником «Заміновано».
Невиконання правил може коштувати життя. Потрібно бути максимально обережним й уважним!
Наталія ХАРЧУК