Уже традиційно наприкінці опанування курсу з сучасних методик навчання магістрами-україністами відбулася «гостьова лекція». Цьогоріч 16 травня її провела голова циклової комісії викладачів-словесників Володимирського фахового педагогічного коледжу імені Агатангела Кримського, випускниця факультету філології та журналістики Світлана Лупенко-Ковтун. Лекторка запропонувала присутнім поміркувати гуртом у контексті освітніх реформ над злободенністю теми «Від творчості на занятті – до творчості у професії».
Як викладач-філолог із багатолітнім досвідом Світлана Лупенко-Ковтун представила концепцію власного бачення співмірності понять «критичне мислення» і «творче мислення» здобувача освіти, поділилася успішними методичними практиками їх розвитку на заняттях із української мови та літератури, запропонувала розглянути й проаналізувати професійні кейси, провела майстер-клас використання окремих методик безпосередньо під час зустрічі.
Обговорюючи зі слухачами перспективи професії вчителя/викладача-філолога, лекторка звернула увагу на потребу перетворення й оновлення системи педагогічної освіти, зазначивши: «В умовах реформування вищої педагогічної освіти особливої актуальності набувають проблеми підготовки майбутніх педагогів до професійної діяльності, зростає роль професійно-особистісних якостей, які забезпечують компетентність, мобільність, ініціативність, творчий підхід, високу працездатність особистості, конкурентоспроможність на ринку праці, успішність у професійній самореалізації та кар’єрі». До речі, пані Світлана бере активну участь у перегляді й оновленні освітньо-професійних програм і бакалаврського, і магістерського рівнів на факультеті філології та журналістики.
Майстерно поєднуючи теоретичний матеріал із інтерактивними завданнями, підкріплюючи цитуванням відомих науковців і педагогів, лекторка поділилася переконанням, що професійні навички студента формуються вже з перших свідомих спостережень за роботою викладача на будь-якому занятті. І справді, студентсько-викладацька авдиторія під час зустрічі мала можливість не тільки спостерегти професійну роботу, а й здобути натхнення для творчості та подальшого саморозвитку.
Ділячись враженнями, Ірина Левковець, студентка V курсу спеціальності 014 Середня освіта (Українська мова і література), зауважила: «Мені дуже сподобалась лекція-зустріч із викладачем-методистом Світланою Лупенко-Ковтун. Вона поділилася досвідом своєї роботи, надзвичайно цікаво розповіла про творче мислення, роль педагога, дала цінні поради, як ефективно проводити уроки, збільшити мотивацію учнів до навчання, інтегрувати уроки. Я можу впевнено сказати, що зустріч була корисною, збагатила мене і надихнула бути творчим вчителем».
«Цікаво, пізнавально, креативно! І це не всі слова, якими можна описати враження від зустрічі. Пані Світлана надзвичайно цікаво розповідала про те, як працює зі здобувачами освіти на своїх заняттях, продемонструвала власні розробки уроків, оригінальну презентацію, підсилюючи усе актуальними висловами відомих людей. Дякую Світлані Миколаївні за можливість послухати цікаву гостьову лекцію про сучасні методики навчання та корисні практичні поради. Я збагатила свою педагогічну скарбничку новими ідеями, якими з радістю поділюся з колегами», – зазначила студентка цієї ж спеціальності Богдана Лемещук.
Наталія Хвіщук, здобувачка освіти за спеціальністю 035 Філологія, коментуючи, сказала: «Такі заходи надзвичайно важливі, адже у сучасному світі педагог-філолог має знати безліч цікавинок, методів, прийомів і “лайфхаківˮ для саморозвитку та вдалого проведення заняття. Я почерпнула багато нової пізнавальної інформації та обов’язково використовуватиму її на професійному ґрунті».
«Один із основних принципів, який я засвоїла під час лекції, – це постійна готовність до змін. Вчитель повинен йти в ногу з часом. Сучасні технології швидко розвиваються, і щоб використовувати їх на повну потужність, необхідно постійно оновлюватися та вчитися. Цей досвід також надихнув мене докладати більше зусиль для використання сучасних технологій у своїй педагогічній діяльності. Висловлюю щиру вдячність Світлані Лупенко-Ковтун за цей неперевершений досвід. Я пізнала багато нового, знайшла натхнення й отримала нові ідеї. Впевнена, що цей досвід стане поштовхом для мого росту і розвитку, а також дозволить досягти успіх у педагогічній діяльності», – додала магістрантка Наталія Пилипчук.
Вочевидь, кожен учасник зустрічі відчув потужну енергію та поштовх для поступу. Приємно, коли формат «гостьової лекції» об’єднує однодумців.
Ірина ЛЕВЧУК,
доцент кафедри історії та
культури української мови