Представники Волинського національного університету імені Лесі Українки долучилися до міжнародного форуму «Космогонія. Мистецтво. Ноосфера. Екологія», який відбувся у Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків.
ЗВО на дійстві був представлений трьома спікерами. Професорка кафедри образотворчого мистецтва та заслужена діячка мистецтв України Інна Черкесова виголосила доповідь на тему «Поєднання непоєднуваного: матеріал і сенси» та розповіла присутнім про свої роботи, історії їхнього створення, їхній глибокий символізм.
Директорка Музею Лесі Українки Тетяна Данилюк-Терещук виступила перед присутніми із презентацією «Універсум “Лісової пісніˮ Лесі Українки». «Кожен митець творить власний універсум, відштовхуючись від національної моделі світу, вливаючись у русло традицій, повернення до уявлень і форм народно-поетичного світогляду. Життя і творчість Лесі Українки припало на період становлення української модерної ідентичності. Власне, тоді дієвим шляхом для здобуття індивідуальної та загальнонаціональної свободи бачилася культура, а для Лесі Українки – найперше література. У своїх оглядах європейського письменства вона підкреслювала саме таке розуміння сили та призначення художнього слова. Я думаю, що в цьому сенсі обов’язок сучасних українців перед своєю найбільшою письменницею – читання її художніх текстів», – сказала спікерка.
Під час свого виступу Тетяна Ярославівна також розповіла присутнім про твори Лесі Українки, їх різні варіанти прочитання та напрацювання університетських лесезнавців, видання творів великої літераторки. «Нам не повинен ніхто розказувати, як оцінювати наших класиків. Нам потрібно уміти читати та вчитися про це розповідати світові. Цей процес має бути безперервний», – зауважила Тетяна Данилюк-Терещук.
Завідувач кафедри теорії літератури та зарубіжної літератури Сергій Романов виступив перед присутніми із доповіддю «Повне зібрання творів Лесі Українки: науковий здобуток і форма культурної самопрезентації». Сергій Миколайович розповів про спільну з колегами роботу та найбільший привід для гордості – Повне академічне видання творів Лесі Українки.
«Говорячи про початок нашої роботи, я хотів би задіяти метафору “космогоніяˮ, “створення світуˮ, бо насправді доробок будь-якого автора, тим паче генія, в загальному вияві може постати як певний хаос. Це не лише десятки чи сотні текстів, а ще й біографічні контексти, весь той супровідний матеріал і реакції на тексти сучасників усіх наступних поколінь. Зібрати ці складники можна в такому масштабному проєкті, яким вважається повне академічне зібрання творів», – сказав науковець.
Також Сергій Романов окреслив зміст і структуру чотирнадцятитомника, подякував за можливість представити працю та додав, що Університет дарує 14-томник для Музею сучасного українського мистецтва Корсаків.
На завершення всі учасники форуму взяли участь у панельній дискусії на тему «Мистецтво та глобальні виклики».
Відділ інформаційної політики