Primary tabs

Треба жити за будь-яких обставин

By redactor, 26 November, 2015
Переглянути на сайті

Я живу – і все прекрасно,

Любов у серці процвіта,

А сонце світить ясно-ясно

І всіх довкола зігріва.

А я живу – і сонце в серці,

І Бог в душі моїй вита.

Усе проходить швидко-швидко,

І вже біда мене мина!

Саме такими словами 25 листопада розпочався тренінг психологічної служби «Твоє життя – твій вибір», у якому взяли участь усі охочі студенти Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Захід реалізований у рамках проекту «Ми обираємо життя» і спрямований на профілактику суїцидальної поведінки серед студентів, адже із прогресом наук про людину й суспільство стало зрозумілим, що із саморуйнацією неможливо боротися лише релігійними чи карними санкціями, потрібно здійснювати профілактику суїцидальних тенденцій поведінки. Актуальність обговорення цієї проблеми зумовлене ще й тим, що суїцид залишається однією з провідних причин смерті в молодому віці. 

«Суїцид не можна просто засуджувати – його потрібно зрозуміти і попередити» – такий принцип взяла за основу ведуча тренінгу, кандидат психологічних наук Тетяна Кулик. Тренер наголосила на потребі розвивати в собі вміння вчитися жити, використовуючи всі можливості, які дають освіта, самоосвіта, самоаналіз та життєві обставини, формувати в собі морально-етичні й духовні цінності.

Під час тренінгу були змодельовані проблемні ситуації та варіанти виходу з них. Студенти спільно з психологом шукали способи вирішення життєвих труднощів. Молодь вчилася приймати допомогу у вирішенні проблем, з якими не може впоратися наодинці. Всі учасники брали активну участь у заході, ніхто не залишився осторонь.

Тетяна Кулик зауважила, що для ефективного виявлення суїцидальних тенденцій слід сформувати адекватне ставлення до цього явища, подолати помилкові думки, стереотипи щодо його розуміння. Спеціалісти в цій галузі пропонують передусім порівняти поширені серед людей передсуди і перевірені багаторічними науковими спостереженнями факти. Назвемо найпоширеніші з них:

Передсуд: Більшість самогубств здійснюється майже або зовсім без попередження.

Факт: Більшість людей подають попереджувальні сигнали про можливе самогубство у формі безпосередніх висловів, фізичних, тілесних ознак, емоційних реакцій або поведінкових проявів. Вони повідомляють про можливість вибору самогубства як засобу позбавлення від болю, напруження, збереження контролю або компенсації втрати. Зазвичай ці сигнали часто виступають як крик про допомогу.

Передсуд: Якщо людина говорить про самогубство, то вона його не здійснить.

Факт: Більшість людей, що зводять рахунки з життям, найчастіше перед цим прямо чи опосередковано дають знати кому-небудь про свої наміри. Тому, якщо до вас звернулася така людина, ніколи не відмовляйтеся від розмови з нею, відверніть її від цього всіма можливими засобами, зокрема головне – глибокою зацікавленістю в житті цієї людини.

Передсуд: Суїцидальні спроби, що не призводять до смерті, є лише формою поведінки, спрямованої на привертання уваги до суїцидента.

Факт: Суїцидальні форми поведінки або «демонстративні» дії деяких людей – крайній, останній заклик або прохання про допомогу, що посилається іншим. Надання допомоги в розв’язанні проблем, встановлення контакту є ефективним методом запобігання суїцидальної поведінки.

Передсуд: Самогубець упевнено бажає померти.

Факт: Наміри більшості суїцидентів залишаються двоїстими аж до моменту настання смерті. Вони залишаються відкритими для допомоги з боку інших, навіть якщо вона нав’язується їм. Більшість осіб із суїцидальними тенденціями шукають спосіб продовження життя.

Передсуд: Ті, хто покінчує із собою, психічно хворі.

Факт: Дійсно, наявність психічного захворювання є чинником високого ризику самогубства, проте більшість суїцидентів не страждають ніякими психічними захворюваннями. Для них суїцидна ситуація тимчасова, з якої вони не вбачають іншого виходу, але такий завжди можна знайти.

Передсуд: Якщо людина одного разу здійснить суїцидальну спробу, то вона більше її не повторить.

Факт: Хоча більшість осіб, що скоюють суїцидальну спробу, звичайно не переходять до самогубства, проте значна частина з них повторюють ці спроби. Так, частота самогубств в осіб, які раніше скоїли суїцидальні спроби, у 40 разів вища, ніж в іншої частини населення.

Передсуд: Зловживання алкоголем і наркотиками не має відношення до самогубств.

Факт: Залежність від алкоголю і наркотиків – чинник ризику суїцидальної поведінки.

Передсуд: Якщо людина має схильність до самогубства, то вона залишиться в неї назавжди.

Факт: Суїцидальні кризові стани є минущими й усуваються під час надання відповідної допомоги. Проте, якщо кризова ситуація триває, полегшення не настає, а допомога не надається, то зберігається ризик суїцидальної спроби. Після отримання професійної допомоги людина частіше за все здатна поновити своє звичайне життя і діяльність.

Передсуд: Якщо не залишена записка, то не можна вважати самогубством те, що трапилося.

Факт: Лише чверть осіб, котрі скоїли самогубство, залишають записки.

Передсуд: Самогубство – надзвичайно складне явище, тому допомогти самогубцям можуть лише професіонали.

Факт: Дійсно, дослідження свідчать, що суїцид – складне явище, але розуміння і реагування на суїцидальну поведінку в конкретної людини не вимагає глибоких знань у галузі психології або медицини. Вимагається лише прояв уваги до того, що говорить людина, прийняття цього всерйоз, надання підтримки і звернення за відповідною допомогою. Адже багато людей гинуть унаслідок самогубства лише тому, що їм не була запропонована або стала недоступною дружня підтримка.


Усі учасники тренінгу отримали буклети з порадами та пропозиціями для тих, хто потерпає від суїцидальних думок.

 Ситуації бувають різними, але вихід є завжди!

Психологічна служба

СНУ імені Лесі Українки

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело

Image