29 квітня у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки на розширеному засіданні вченої ради ректор, професор Ігор Коцан вручив титули «Почесний професор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки» двом гідним представникам світової інтелектуальної еліти – заступнику голови наглядової ради Лесиного вишу, визначному українському дипломатові в ранзі Надзвичайного і Повноважного Посла (представляв інтереси України в Туреччині, Польщі, США) Олександрові Моцику та почесному професору в галузі зв’язків з громадськістю та комунікації, керівнику-партнеру компанії «GFI GmbH Communications», президентові наглядової ради «Brocard Group», раднику Асоціації ректорів педагогічних університетів Європи, доктору Морітцу Гунцінгеру.
У церемонії брав участь сенат університету (ректор, проректори, декани факультетів та інститутів), викладачі й студенти вишу.
До нагородження Олександра Моцика представив декан факультету міжнародних відносин, доцент Сергій Федонюк, а Морітца Гунцінгера – декан інституту іноземної філології, доцент Оксана Рогач.
Опісля настав час для виголошення інавгураційних промов.
Надзвичайно цікавою була доповідь Олександра Моцика. Олександр Федорович зосередив увагу присутніх на історії дипломатичних стосунків у Київській Русі – одній із наймогутніших держав середньовічної Європи й попередниці нинішньої України, зробивши особливий акцент на діяльності Ярослава Мудрого (бо ж саме з ним пов’язується найвищий розквіт Київської Русі), і відзначив як ефективний елемент дипломатичних зусиль князя укладення династичних шлюбів із Візантією й багатьма правителями Європи, що сприяло піднесенню міжнародного авторитету Київської Русі, гарантувало безпеку з боку країн, із монархами яких встановлювалися родинні зв’язки, а у випадку потреби полегшувало отримання зовнішньої військової допомоги (історія із заміжжям Ярославових дочок стала, по суті, хрестоматійною – князя називали «тестем Європи»).
Доповідач наголосив на винятковій важливості історії, зовнішньої політики та дипломатії Київської Русі для сучасної України. «Ми є прямими нащадками Київської Русі, – наголосив Олександр Федорович, – і це особливо актуально сьогодні, коли є намагання не лише привласнити нашу історії, але й показати нас такими собі безбатченками, які невідомо коли і звідки з’явилися. А оскільки Київська Русь була однією з найбільших і наймогутніших держав Європи, Україна має повне право повернутися у спільний європейський дім. І Київ, який мав у давнину славу одного з доволі важливих центрів європейської політики, повинен відродити цю славу».
Перейшовши до сьогодення України, пан Олександр зупинився на основних завданнях, які стоять перед державою (спротив російській агресії, відновлення територіальної цілісності України, реформи на європейських принципах і началах, – при цьому було поставлено нам у приклад Польщу, – боротьба з корупцією і, зрозуміло, євроінтеграція). Пригадавши свою роботу як посла в Туреччині, Польщі та Сполучених Штатах Америки, промовець підкреслив важливість поглиблення співпраці з цими країнами. Наприкінці Олександр Моцик привітав присутніх із прийдешнім Великоднем.
Морітц Гунцінгер подякував керівництву Лесиного вишу (і особисто ректору Ігореві Коцану) за високу честь і надане звання, висловив захоплення нашою країною, де буває дуже часто, побажав щедрого Божого благословення й завершив свій виступ знаковим: «Слава Україні!»
Тепле, щире слово про пана Морітца мовив Doctor Honoris Causa СНУ імені Лесі Українки Володимир Євтух.
Завершилося врочисте засідання вченої ради виконанням гімну «Gaudeamus igitur».
Максим КИРИЛЕНКО
Фото Олександра ДУРМАНЕНКА
При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело