Primary tabs

У виші розпочнуть підготовку магістрів із «Клінічної психології»

By redactor, 4 April, 2017
Переглянути на сайті

3 квітня на кафедрі загальної та соціальної психології факультету психології СНУ імені Лесі Українки презентували нову магістерську програму «Клінічна психологія».

Психічне здоров’я людини – важливий чинник, який впливає на якість її життя. Психіка сучасної людини відчуває потужні негативні впливи соціального, природного, побутового та багатьох інших аспектів, що вимагає спеціальних заходів для охорони і зміцнення психічного здоров’я. Саме тому клінічна психологія набуває важливого значення. Нині Україна переживає нелегкі випробування. Людські втрати і травми, вимушені переселення, постійний стрес через хвилювання за життя та здоров’я близьких та рідних загострюють наше усвідомлення важливості підтримки й відновлення психічного здоров’я нації. Втім, посттравматичні розлади є лише вершинами айсбергу, які з’явились на видноколі через війну. Вирішення потребують й інші проблеми психічного здоров’я: від депресій до залежностей від психоактивних речовин. 

Як зазначила завідувач кафедри, доктор психологічних наук, професор Лариса Засєкіна, за даними ВООЗ на 2013 р. (останні наявні в базі), Україна – третя в Європі за поширеністю психічних розладів. Шляхом вирішення згаданих проблем є, передусім, підготовка кваліфікованих фахівців із надання психологічної допомоги. Тому в СНУ імені Лесі Українки започатковується нова освітня програма «Клінічна психологія» з метою підготовки фахівців для практичної та науково-дослідної роботи.

Лариса Володимирівна розповіла присутнім про суспільну затребуваність програми в світі та Україні, мету, предметну сферу і провідні напрями програми, можливість подальшого навчання, перспективи працевлаштування клінічного психолога тощо. За словами професора Лариси Засекіної, місія клінічних психологів – надання первинної, психологічної/психотерапевтичної допомоги, скерування до інших фахівців, організація та проведення наукових досліджень у галузі клінічної психології, когнітивно-поведінкові та психолінгвістичні стратегії подолання психічної травматології. 

Більш детально про провідні напрями програми розповіли кандидат психологічних наук, професор Людмила Малімон і кандидат психологічних наук, доцент Оксана Соловей. Зокрема, Оксана Анатоліївна ознайомила слухачів із основними напрями психотерапії: когнітивно-поведінковою терапією (КПТ) (основна мета якої – навчити клієнта бути самому собі психотерапевтом і психологом у життєвих ситуаціях, самостійно використовувати когнітивно-поведінкові техніки для вирішення проблем); клієнт-центрованою психотерапією (базовою цінністю КЦП є віра в те, що за умови оптимального психологічного клімату в розпорядженні особистості є необмежений потенціал для саморозвитку); арт-терапією (цей метод апелює до внутрішніх сил людини, до її творчих можливостей, пов’язаний із розкриттям творчих здібностей, сутнісного потенціалу людини, мобілізацією внутрішніх механізмів саморегуляції та зцілення, дає високий позитивний заряд, формує активну життєву позицію, впевненість у своїх силах); майндфулнес-терапією, яка вчить людину бути присутньою «тут і тепер», помічати стани свідомості. На сьогодні майндфулнес-орієнтована терапія поширена в усьому світі та застосовується при тривожних, депресивних розладах, а також для зменшення стресу та покращення якості життя загалом. 

«Чи відчуваєте ви, що випадання з робочого процесу, конфліктність, здатність витримувати стреси і бути конструктивним залежать від негараздів, які трапляються в житті? Чи звертали увагу на те, що якість життя та продуктивність праці пов’язані з психологічним станом? Чи знаєте, що психічне здоров’я є основою щасливого життя?», – звернулася до присутніх Людмила Яківна. Як зазначила науковець 16% людей у світі мають розлади психічного здоров’я; за офіційною статистикою за 2016 рік 1,7 млн. українців зверталися за допомогою до психіатричних сервісів; серед людей із розладами психічного здоров’я 60-70% працюють в організаціях, із них 45% відсутні на роботі через проблеми зі здоров’ям. В Англії через депресію працівники сумарно пропустили 100 млн робочих днів, втрати країни зросли до 9 мільярдів фунтів стерлінгів. Закордоном така статистика підштовхнула до створення низки програм із плекання психічного здоров’я на робочому місці та створення освітніх програм для фахівців із психічного здоров’я в організаціях. У Лондоні таких спеціалістів готують за спеціальністю «організаційна психіатрія». Інститут психічного здоров’я Українського католицького університету та кафедра клінічної психології УКУ провели опитування серед 53 роботодавців, чи потрібні такі фахівці в Україні, і більшість із них – 88,7% – сказали так. Тому за навчальною програмою «Клінічна психологія» проводитиметься підготовка фахівців із психічного здоров’я в організаціях.

 

 

 Нині запит на фахівців зі сфери підтримки психічного здоров’я дуже великий, тому запрошуємо на навчання за новою програмою «Клінічна психологія», що впроваджується в Лесиному університеті.

Валентина КОРНІЙЧУК

 

При використанні цієї інформації обов`язкове посилання на першоджерело