Primary tabs

Соціологи інформують про ідеальне літо студентів СНУ

By redactor, 26 September, 2019
Переглянути на сайті

Літо – це дивовижна пора, особливо для молоді. Канікули, сонячні дні, сповнені гарними враженнями та яскравими емоціями… Хоча влітку сучасні студенти не лише відпочивають, а й працюють, щоб стати фінансово самостійними. Тож соціологи СНУ імені Лесі Українки поцікавились у спудеїв нашого університету, як вони провели літо, які спогади та враження залишилися, яке літо можна назвати ідеальним.

В анкетному опитуванні взяли участь 100 студентів факультетів психології та соціології, педагогічної освіти та соціальної роботи, інформаційних систем, фізики та математики, філології та журналістики, а також географічного, медико-біологічного й економічного факультетів.

Майже 90 % опитаних улітку поєднували роботу та відпочинок. Найбільше відпочивали «вдома», 45 % – «у туристичних поїздках». 55 % студентів улітку працювали. 55 % молоді мали підробіток, чверть опитаних «допомагали батькам», майже 15 % працювали за кордоном, і лише кожен десятий мав постійну роботу.

Також студенти поділилися своїми враженнями й емоціями. Отже, старшокурсникам літо–2019 запам’яталося яскравим відпочинком (на оз. Світязь, на морі), поїздками за кордон (у Європу, Нідерланди) та мандрівками Україною, участю в незабутніх культурних і спортивних подіях (наприклад, «Бандерштат–2019», сходження на Говерлу) тощо. Приємно, що літо для наших респондентів стало пам’ятним і завдяки зустрічам із друзями, новим цікавим знайомствам: «люди, які оточували, зробили це літо незабутнім»; «вечірні прогулянки, сидіння з друзями біля вогнища»; «нереально крутий час, проведений з друзями». Частині наших респондентів літо здалося звичайним, під час якого вдалося трохи перепочити від навчання: «літо пройшло спокійно та швидко, але було дещо і таке, що підштовхнуло мене до змін»; «легкий відпочинок»; «класно виспалася». Для декого пам’ятними залишилися такі події, як-от: «весілля подруги»; «поїздка в Одесу»; «чемпіонат світу з футболу, де збірна України стала чемпіоном».

Особливо яскраві спогади у першокурсників: ЗНО, випускний, вступ до університету («літо було незабутнім. Завдяки моїм друзям воно залишиться в пам’яті назавжди»; «пікніки, заходи сонця, катання на ровері, довгі прогулянки, багато перечитаних книг і хороших фільмів, нові місця»; «літо було важким: перший місяць – ЗНО та випускний, другий – вступ, а третій – допомога батькам»; «концерт гурту «Время и стекло»»; «запам’яталося випускним: неймовірні враження, вишукані плаття, найкращі однокласники».

Магістри вишу наголошують на зміні свого студентського статусу та світогляду. Декому літо запам’яталося «проблемами в житті та побуті». Але частка «незадоволених» невелика.

Для когось зі студентів літо стало періодом інтенсивної праці: «робота в Польщі»; «сесія, практика, робота»; «практично все літо я працювала, лише наприкінці поїхала в туристичну поїздку в Австрію й Угорщину»; «загалом сподобалося, так як мала роботу, а на зароблені гроші хоча б трохи відпочила».

Ми також поцікавились у студентів, яким вони бачать своє ідеальне літо. Частина опитаних надала перевагу відпочинку: «продуктивні дні та хороший сон. Поїздка на море – обов’язково»; «вечірні прогулянки з друзями, можливо, якийсь табір чи курорт»; «побувати і на морі, й у горах»; «ідеальне літо – це час активного відпочинку. Це час, який потрібно проводити з природою і на природі, чи гори пізнавати. Нові місцини та краєвиди»; «літо, проведене з друзями, в нових місцях»; «ідеальне літо – це відпочинок»; «збалансований відпочинок, робота, самоосвіта».

Значна частина опитаних не уявляють свого літа без рідних і друзів, із якими можна поділитися враженнями: «моє ідеальне літо – це відпочинок з друзями, рідними»; «на морі з моїми рідними та друзями, подорожі за кордон»; «літо в подорожах, відвідуючи родичів».

Досить незначна кількість студентів вказує на поєднання відпочинку та роботи: «ідеальне літо – це коли робота та відпочинок 50/50»; «2 місяці роботи з хорошою зарплатою і 1 місяць відпочинку»; «працювати та мати достатньо часу на відпочинок і домашні справи, а якщо в ідеалі, то хотілося б влаштувати навколосвітню подорож».

Були і такі відповіді, в яких простежується активна громадянська позиція: «ідеальне літо – це літо, проведене з користю для суспільства».

Багато хто з опитаних акцентує на відпочинку з супутником/супутницею життя: «море (океан), Мальдіви з коханою людиною»; «відпочинок на морі або в горах, з сім’єю та коханим»; «з коханою людиною, подорожуючи цікавими місцями Італії».

Як бачимо, літо для сучасних студентів – це не лише відпочинок, а й робота; не лише пасивне, а й активне проведення часу: нові знання та враження, знайомства з цікавими особистостями та час для рідних і близьких. Це період нових можливостей, реалізації неймовірних планів і задумів, втілення в життя давніх мрій.

P. S. Дякуємо за участь в опитуванні усім студентам СНУ імені Лесі Українки.

 Ольга КУЗЬМУК,

кандидат соціологічних наук,

доцент кафедри загальної і соціальної

психології та соціології;

Валентина ЛЮБЧУК,

кандидат соціологічних наук,

старший викладач кафедри загальної і соціальної

психології та соціології

При використанні матеріалів гіперпосилання на ресурс обов'язкове

Image
Type