Primary tabs

Кафедра міжнародних комунікацій та політичного аналізу завершила роботу над НДР «Інформаційна війна як новий вимір геополітичної ривалізації»

By redactor, 21 December, 2019
Переглянути на сайті

Кафедра міжнародних комунікацій та політичного аналізу завершила роботу над НДР «Інформаційна війна як новий вимір геополітичної ривалізації», що виконувалася впродовж 2018–2019 рр. (державна реєстрація 0119U001621) факультетом міжнародних відносин Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки спільно з Інститутом наук про безпеку Педагогічного університету імені Національної освітньої комісії у Кракові.

Тема дослідження відповідає пріоритетному напряму розвитку науки і техніки на період до 2020 року, визначеному Законом України «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки», – фундаментальні наукові дослідження з найбільш важливих проблем розвитку науково-технічного, соціально-економічного, суспільно-політичного, людського потенціалу для забезпечення конкурентоспроможності України у світі та сталого розвитку суспільства та держави. Наукові публікації авторів проєкту відповідають пріоритетному тематичному напряму Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки згідно з наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 07.06.2011 р. № 535 код 4.6.5. Науки про людину (гуманітарний блок).
Останні десятиліття дедалі більше актуалізують ідеї обміну інформацією в процесі суспільно-політичного розвитку як невід’ємного складника політичного процесу. Усі цивілізації потребували комунікації, а найменші зміни в них призводили до руйнування одних і заснування нових видів політичного устрою. Інформація стала фундаментальною основою демократії, оскільки інформування більшості було покладено в основу механізму суспільного контролю меншістю над державою. Через інформацію здійснювався постійний зворотній зв’язок влади й суспільства. Водночас інформація може нести загрозу національним інтересам держави, як можемо спостерігати протягом останніх років, коли Україна перебуває в стані гібридної (військово-інформаційної) війни. Тому українській державі слід більш уважно та зважено підходити до вирішення питань захисту національного інформаційного простору.
Інформаційну (або гібридну) війну у сучасному вигляді розуміють як дії, що здійснюють шляхом поєднання мілітарних, квазімілітарних, дипломатичних, інформаційних, економічних та інших засобів з метою досягнення стратегічних політичних цілей. Специфіка такого поєднання полягає в тому, що інформація в гібридному конфлікті застосовується та використовується як зброя. Перетворення інформації на зброю відбувається не тільки в медійній сфері. Так само в прямому сенсі у ролі зброї, яка наносить ураження різного рівня системам противника, застосовуються всі інші невійськові засоби ведення гібридної війни – маніпуляція, пропаганда, спіндокторінг, гейткіпінг тощо. Таке функціональне поєднання інформаційних явищ і засобів при успішному використанні суттєво покращують і зміцнюють геополітичні позиції держав та вимагає комплексного аналітичного підходу з боку представників різних галузей знань. Саме цим і зумовлена актуальність досліджуваного явища.
Мета науково-дослідної роботи – вивчити особливості становлення та розвитку, проблеми та перспективи національної інформаційної безпеки в ракурсі інформаційних війн як нового виміру геополітичного суперництва. Це комплексне дослідження проблеми національної інформаційної безпеки; інформаційних війн як нового виміру геополітичної ривалізації. Керівник НДР з українського боку – доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри міжнародних комунікацій та політичного аналізу СНУ імені Лесі Українки Антоніна Шуляк, із польського – доктор політичних наук, професор, директор Інституту наук про безпеку педагогічного університету імені Національної освітньої комісії у Кракові Ольга Васюта.

Унаслідок виконання проєкту проаналізовано теоретико-методологічний концепт і сформовано джерельну базу дослідження у вигляді комплексу наукових та практично-прикладних досліджень, що вивчають і розв’язують проблему захисту інформаційного простору від інформаційної інтервенції, використання інформаційних війн для завоювання провідних позицій на світовій арені, уникнення впливу на інформаційних простір і протистояння інформаційним війнам.
Сформовано комплекс наукових і практично-прикладних досліджень, що вивчають і вирішують проблему захисту інформаційного простору від інформаційної інтервенції, використання інформаційних війн для завоювання провідних позицій на світовій арені, уникнення впливу на інформаційних простір і протистояння інформаційним війнам. Практичне значення отриманих результатів роботи полягає в можливості їхнього використання в прикладній політології, вивченні медіа-простору, національній безпеці, паблік рилейшнз і процесів демократизації. Напрацювання в сукупності створюють концептуальний і методологічний базис вивчення інформаційній війн.
Матеріали застосуються під час розробки навчальних програм; для підготовки фахівців у галузі політології, міжнародних відносин, соціології, культурології, паблік рилейшнз, журналістики та ін. Теоретичні розробки та практичні рекомендації використовуються у навчальному процесі Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, окремі аспекти вивчення інформаційній війн запропоновано в межах таких дисциплін: «Міжнародна інформація», «Аналіз зовнішньої політики», «Інформаційні війни та безпека», «Сучасний міжнародний медіа-моніторинг», «Актуальні проблеми сучасної політичної аналітики», «Інформаційно-аналітична діяльності у міжнародних відносинах», «Політична аналітика», «Основи аналітичної експертизи» «Інформаційна безпека держави» та ін.


Найвизначнішими результатами дослідження стали колективна англомовна монографія «International and National Security: Politics, Information, Ecology, Economy: collective monograph / Ed. by Mytko A. 2018. 326 p.», «Глосарій: навчальний енциклопедичний словник-довідник із питань інформаційної безпеки / За заг. ред. д. політ. н., проф. Шуляк А. М. Київ: МПБП «Гордон», 2019. 580 с.»; «Vademecum bezpieczeństwa informacyjnego / redakcja naukowa Olga Wasiuta, Rafał Klepka, Т. 1. Kraków: AT Wydawnictwo, Wydawnictwo LIBRON – Filip Lohner, 2019» у двох томах.
Результати дослідження також відображені в колективній монографії «Стратегічні комунікації в міжнародних відносинах: монографія. К.: Вадекс, 2019. 442 с.» (Тихомирова Є. Б.), підручнику «Стратегічні комунікації: підручник. К.: Вадекс, 2019» (Тихомирова Є. Б.), навчальних посібниках «Інформаційно-аналітична діяльність у міжнародних відносинах : навч. посіб.; 2-е вид., перероб. і доп. Луцьк: Вежа-друк, 2019. 274 с.» (Шуляк А. М.), понад 40 фахових публікаціях в Україні та за кордоном. Учасники проєкту взяли участь у понад 20 наукових профільних конференціях, як-от:
- «Деокупація і реінтеграція інформаційного простору Криму: міжнародно-правові та медіа комунікативні інструменти» (2019, Київ) – проф. Тихомирова Євгенія,
- «Інформаційна безпека: від особистого до глобального виміру» (2019, м. Луцьк) – доц. Вознюк Євгенія та проф. Карпчук Наталія,
- «Освіта і наука у сфері національної безпеки: проблеми та пріоритети розвитку» – проф. Тихомирова Євгенія (2019, м. Острог),
- «Міжнародна інформація: історія, сучасність і перспективи» (2019, м. Київ) – проф. Карпчук Наталія та Тихомирова Євгенія,
- „Oblicza bezpieczeństwa – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” (2019, м. Краків) – студенти Мельник Дарина та Шуляк Назарій,
- «Український соціум: соціально-політичний аналіз сучасності та прогноз майбутнього» (2019, м. Харків) – проф. Тихомирова Євгенія,
- Міжнародний семінар «Україна та Польща: минуле, сьогодення, перспективи» (2019, м. Луцьк, Інститут Польщі) – проф. Шуляк Антоніна, доц. Вознюк Євгенія,
- „Bezpieczeństwo – Wielorakie Perspektywy” (2018 р., м. Закопане) – доц. Вознюк Євгенія, ст. викл. Михалюк Назарій, студ. Шуляк Назарій,
- «Соціолінгвістичне знання як засіб формування нової культури безпеки: Україна і світ» (2018 р., м. Львів) – проф. Карпчук Наталія та Тихомирова Євгенія,
- форум «Безпечна та стабільна Європа очима молоді: Інформаційна безпека як чинник гібридних викликів та загроз» (2018 р., м. Львів) – здоб. Фесик Олеся й ін.
Кафедрою організовано дві міжнародні науково-практичні конференції за темою «Інформаційна війна як новий вимір геополітичної ривалізації» (Луцьк – Світязь). Результати дослідження стали частинами у дисертаційних докторських і кандидатських роботах, випускових робіт магістрів. Для студентів факультету міжнародних відносин проведено дебатний турнір із питань інформаційної безпеки. У межах закордонного 6-місячного стажування старшого викладача Іриною Патлашинською проведено дослідження «The problems of protecting the informational space and national information security».

Проведено зустріч із колегами з Торунського університету імені Ніколая Коперника. З деканом факультету наук про політику та безпеку, доктором габілітованим, професором Збігнєвом Карпусем і доктором політ. наук Джоанною Пяховяк-Лампарською обговорено спільний випуск фахового часопису «The Copernicus Journal of Political Studies» (https://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/CJPS) та «Historia i Polityka» (https://apcz.umk.pl/czasopisma/index.php/HiP/index) з представлення наукових досліджень із науково-дослідної роботи «Інформаційна війна як новий вимір геополітичної ривалізації» та за загальною тематикою «Безпека Центральній та Східній Європі».

Кафедра міжнародних комунікацій
та політичного аналізу

При використанні матеріалів гіперпосилання на ресурс обов'язкове

Image
Type