Досить різноплановими та багатими на неординарні заходи стали цьогоріч Дні факультету філології та журналістики. Поринути в цікавий лінгвістичний, передовсім фразеологічний, світ мали змогу викладачі та студенти не тільки нашого Університету, а й інших закладів вищої освіти на лекційному занятті «Фреймове моделювання у фразеології», яке презентувала доктор філологічних наук, професор кафедри української мови, авторка монографії «Динамічні процеси у фразеологічній системі східнослов’янських мов» (Луцьк, 2007) та низки інших ґрунтовних праць із порушеної проблематики Маргарита Жуйкова.
Уже з перших хвилин лектор заволоділа увагою слухачів, адже відійшла від традиційної інтерпретації фразеологічних одиниць, запропонувавши їхній осмислений, виважений і глибокий аналіз в аспекті когнітивної лінгвістики. Передбачивши, що деякі з термінів невідомі студентам, Маргарита Василівна цілком виправдано подала їхню інтерпретацію та найважливіші теоретичні відомості у формі презентацій, передовсім закцентувала на поняттях фрейм і слот, а також зосередила увагу на вербальному кодуванні слотів. Професор залучила до аналізу фразеологізми української, білоруської, російської, польської мов, що дало змогу вказати на їхні спільні параметри, підкреслити генетичну спорідненість слов’янської фразеології та водночас вияскравити своєрідність цих мовних одиниць у кожній із мов. Оригінальності лекції-презентації додала низка ілюстрацій, які допомогли правильно, точно та виразно репрезентувати інформацію. Для активізації уваги слухачів, спонукання їх до міркувань, обговорення та висновкування Маргарита Василівна пропонувала пояснити деякі зі стійких виразів, що нині не перебувають в активному вжитку. Зацікавлення порушеними проблемами засвідчують питання, поставлені самій лекторці, на які вона радо відповіла.
Варто зазначити доступність, вдало обраний темп викладу матеріалу, уміння толерантно комунікувати з авдиторією та зацікавити її. Попри те, що професор розповідала про складні лінгвістичні явища, це не викликало навіть натяку на комунікативний дисонанс.
Наталія КОСТУСЯК,
доктор філологічних наук,
професор кафедри української мови