Primary tabs

Волинь філологічна, текст і контекст: актуальні мовознавчі студії

By Moshan, 16 November, 2020
Переглянути на сайті

Нещодавно вийшов друком фаховий збірник наукових праць Волинського національного університету імені Лесі Українки «Волинь філологічна, текст і контекст: Українська мова в сучасному науковому вимірі» (2020 р., випуск 29), адресований науковцям, викладачам, аспірантам і студентам філологічних спеціальностей, в упорядкуванні професора кафедри української мови І. Мельник. Він уміщує актуальні мовознавчі студії професорів і доцентів кафедри української мови: Н. Данилюк, Н. Костусяк, Т. Масицької, О. Межова, І. Мельник, Л. Деркач, Р. Зінчук, професора кафедри історії та культури української мови Г. Аркушина, доцентів кафедри слов’янської філології Ю. Васейко, О. Яручик й ін., а також дослідження вчених інших провідних українських закладів вищої освіти: М. Скаба, професора кафедри історії та культури української мови Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича; М. Навальної, професора кафедри документознавства, ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди» тощо. Наукові пошуки авторів пов’язані з різними галузями лінгвістики: граматикою, лексикологією, лексикографією, діалектологією, дискурсологією, лінгводидактикою, перекладознавством.  

У функційно-категорійній мовній царині на тлі змін наукових парадигм виконані актуальні студії Н. Костусяк, М. Скаба, О. Межова, І. Мельник, Т. Масицької, Ю. Васейко, Н. Данилюк й О. Рогач. Своїми роздумами над апеляційністю слоганів президентської виборчої кампанії 2019 р. ділиться М. Скаб. Про висловлення вірогідної модальності в сучасному політичному дискурсі пише Н. Костусяк. О. Межов та І. Мельник докладно аналізують семантико-прагматичний потенціал й окреслюють стилістичне навантаження часток у поетичних і драматичних творах Лесі Українки. Т. Масицька та Ю. Васейко досліджують особливості простих семантично елементарних речень крізь призму концепції синтаксису залежностей. Н. Данилюк й О. Рогач характеризують сучасні методи та методики мовознавчих досліджень, пов’язані з активним становленням і розвоєм нових мовознавчих галузей. 

Лексичним параметрам функціювання мови присвячено студії Р. Міняйла, Н. Костусяк і М. Навальної. Актуальна та нова праця Н. Костусяк та М. Навальної про терміни на позначення платформ і сервісів дистанційного навчання в онлайн-комунікації, у якій автори акцентують на важливості компетентнісного підходу до навчання як пріоритету новітнього напряму освітньої діяльності й активізації його дистанційної форми, що слугує передумовою використання різних освітніх платформ і сервісів. Зацікавлення викликає дослідження Р. Міняйла, у якому автор пропонує свою класифікацію українських рибальських найменувань, що має опертям лінгвістичні погляди О. Потебні на природу чуттєвих сприйняттів і їхню роль у постанні різноструктурних номінацій-суджень. 

Свої міркування про використання когнітивної таксономії Б. Блума для організації індивідуальної освітньої траєкторії студентів-філологів під час вивчення дисципліни «Практикум з української мови» висловлюють Л. Деркач і Р. Зінчук.  

Актуальні проблеми сучасної діалектології порушують Г. Аркушин, Д. Марєєв, лексикографії – Р. Сердега, перекладознавства – С. Сухарєва, О. Яручик. 

Наукові студії авторів збірника слугуватимуть надійним підґрунтям для подальших невпинних наукових і професійних пошуків у царині лінгвістики.  

 

Ірина МЕЛЬНИК, 

доктор філологічних наук, 

професор кафедри української мови; 

 

Тереза ЛЕВЧУК,  

доктор філологічних наук, 

професор кафедри зарубіжної літератури 

Image
збірник